Share

شبه‌نظامیان محلی در شهر عدن در جنوب یمن می‌گویند که در درگیری با شبه‌نظامیان حوثی جمعه ۱۰ اوریل/۲۱فروردین، دو نظامی ایرانی را به اسارت گرفته‌اند.

شششش

العربیه نام یکی از دستگیرشدگان را سرگرد قاسم آصف‌زاده نوشته و عکس او را منتشر کرده است

خبرگزاری رویترز به نقل از شبه‌نظامیان وفادار به عبد ربه منصور هادی نوشت که نظامیان دستگیر شده به نیروهای حوثی مشاوره می‌دادند.

تهران هرگونه مشاوره و حمایت نظامی از مبارزان حوثی را اکیداً تکذیب می‌کند.

اگر خبر دستگیری این دو افسر نظامی تأیید شود، می‌تواند تنش میان تهران و ریاض را تشدید کند. شبه‌نظامیان وفادار به عبد‌ ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری فراری یمن گفته‌اند این دو تن از اعضای ارشد سپاه پاسداران ایران هستند.

سه منبع مختلف از شبه‌نظامیان ضد حوثی گفتند که یک سرهنگ و یک افسر نظامی سپاه پاسداران را در دو مکان مختلف با سلاح‌های سنگینی که در اختیار داشتند، اسیر کرده اند.

شبکه خبری «العربیه» نوشته این افسر ایرانی در منطقه خورمکسر و در ابتدای ورودی المعلا دستگیر شده و درجه نظامی او را سرگرد ذکر کرده است.

العربیه نام یکی از دستگیرشدگان را سرگرد قاسم آصف‌زاده نوشته و عکس او را منتشر کرده است.

یکی از این منابع به رویترز گفت که واضح است که این افراد بخشی از سپاه قدس ایران هستند و به حوثی‌ها علاوه بر مشاوره سلاح می‌رساندند. این منبع تأیید کرد که این افراد در مکان امنی نگهداری می‌شوند. او همزمان گفته «ما با اقدامی قاطع با آنها بر خورد می‌کنیم.»

ساکنان عدن می‌گویند تنها در روز جمعه، حملات سنگین هوایی عربستان از یک سو و درگیری های مسلحانه از سویی دیگر، منجر شد تا در عدن دست‌کم ۲۰ حوثی کشته شوند.

یمن به سرعت در حال تبدیل شدن به کشوری با جنگ فرقه‌ای است.

سازمان ملل می‌گوید از شروع درگیری‌ها در یمن تا کنون بیش از ۶۰۰ نفر کشته و حدود ۲۲۰۰ نفر نیز مجروح شده اند. بیش از ۱۰۰هزار نفر از یمن گریخته و به سومالی و جیبوتی پناه برده‌اند.

Share