Share

شهیندخت مولاوردی، معاون حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در امور زنان و خانواده در خصوص آزمون استخدامی ۱۳ نهاد دولتی که به تازگی منتشر شده، گفته این آزمون «تبعیض‌آمیز» است.

shahindokht molaverdiروزنامه اعتماد یکشنبه ۲۳ فروردین، به نقل از معاون حسن روحانی نوشت که در اطلاعیه این آزمون استخدامی ۲۸۰۰ فرصت شغلی فراهم شده که ۲۴۰۰ شغل برای مردان، ١۶ شغل برای زنان و ۵٠٠ شغل بدون ذکر جنسیت معرفی شده است.

به گفته مولاوردی این آزمون «مطابق با وعده‌های رئیس‌جمهوری نیست.»

این نخستین مقام دولتی است که به تبعیض جنسیتی در آزمون استخدامی اخیر اعتراض کرده است.

شماری از فعالان حقوق زنان در اعتراض به تبعیض جنسیتی گسترده در این آزمون استخدامی فراگیر دستگاه‌های دولتی در سال ۹۴، بیانیه‌ اعتراض‌آمیزی تهیه کرده اند.

بیشتر بخونید: جمع‌آوری امضا علیه تبعیض جنسیتی در آزمون استخدامی ایران

تبعیض جنسیتی در خصوص نیروهای استخدامی یکی از مشکلات زنان در ایران است. در سال‌های اخیر طرح‌هایی در خصوص ممنوعیت زنان مجرد نیز در ایران مطرح شده است.

تبعیض در استخدام زنان و مردان در ایران در حالی رخ می‌دهد که بر اساس مواد ۲ و ۳ کنوانسیون ۱۱۱ سازمان بین‌المللی کار باید برابری در فرصت‌ها و روش‎ها برای از بین بردن تبعیض‌های جنسیتی برقرار شود و ایران هم به این کنوانسیون پیوسته است.

در داخل ایران هم قانون کار مصوب ۱۳۳۷، در ماده ۲۳ و قانون کار مصوب ۱۳۶۹ در ماده ۳۸ می‌گوید: «تبعیض در تعیین میزان فرد بر اساس سن، جنس، ‌نژاد، قومیت و اعتقادات سیاسی و مذهبی ممنوع است.»

همچنین، قانون اساسی هم بر ممنوعیت تبعیض در اشتغال بر اساس جنسیت تأکید دارد.

نرخ بیکاری زنان دو برابر مردان است

بر پایه آمارها نرخ بیکاری زنان در ایران در مقایسه با مردان بیش از دو برابر است.

به گفته علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران، «کار زنان به سمت فصلی شدن رفته» است.

ربیعی گفته: «نرخ مشارکت زنان در بخش های اقتصادی باید به گونه‌ای بالا برود که به ایجاد تعادل منجر شود.»

مشارکت زنان در بازار کار ایران، براساس آمارهای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، حدود ۱۱ درصد و بر اساس برخی آمارهای غیر رسمی، ۱۳درصد است. در حالی که این رقم در برخی کشورهای دیگر به حدود ۸۰ درصد می‌رسد.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط کارشناسان در داخل و خارج از کشور، با گذشت چهار دهه پس از انقلاب ۵۷، تفاوت چشمگیری در نقش زنان در نیروی کار ایجاد نشده است.

بیشتر بخوانید: محدودیت‌های اشتغال زنان

بر اساس آمار منتشر شده از سوی اداره آمار کشور «دست کم در طول هشت سال اخیر، تعداد شاغلان زن در ایران با کاهشی جدی مواجه بوده است.»

شهیندخت مولاوردی بارها نسبت به کم تو‌جهی دولت و برخی وزرای کابینه به امور زنان انتقاد کرده است.

Share