Share

عربستان سعودی درخواست ایران را برای پایان دادن به حملات هوایی این کشور و متحدانش در یمن رد کرد.

saudi_arabiaحمله اخیر عربستان به اردوگاه نظامی شهر تعز در روز یکشنبه ۱۲ آوریل، به طور علنی رد درخواست ایران برای آتش‌بس در یمن بود. در این حمله هشت غیر نظامی کشته شدند.

مقامات عربستان در ریاض می‌گویند تهران نباید در مسائل یمن دخالت کند، آن هم درجایی که نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان درحال مقابله با پیشروی شیعیان حوثی وابسته به ایران هستند.

سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان در دیدار با همتای فرانسوی خود لوران فابیوس در کنفرانس خبری در ریاض گفت: «چگونه ما می‌توانیم درخواست ایران را برای توقف حملات‌مان به یمن بپذیریم؟»

او ادامه داد: «ما برای کمک به اقتدار مشروع خود به یمن آمدیم، ایران مسئول وضع یمن نیست.»

رهبر ایران در سخنان اخیر خود حملات هوایی عربستان را محکوم و آنها را به «جنایت و نسل‌کشی» متهم کرده بود. همزمان حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران نیز خواستار آتش‌بس و گفت‌و‌گو میان طرفین در یمن شده بود.

عربستان سعودی به همراه متحدان خود که همه آنها کشورهای سنی‌ عربی هستند، یمن را برای جلوگیری از قدرت یافتن شیعیان بمباران می‌کنند. نگرانی اصلی عربستان قدرت یافتن گروه‌های شیعه مسلح مورد حمایت ایران در منطقه است.

در حال حاضر، نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق یمن، در کنار حوثی‌ها علیه عربستان و هم پیمانانش می‌جنگند.

قدرت گرفتن القاعده

در هر حال جنگ سرد تهران و ریاض در حال تبدیل کردن یمن به کشوری با جنگ فرقه‌ای است و این می‌تواند آینده خاورمیانه را بی‌ثبات‌تر از وضع فعلی‌اش کند.

ارتش یمن هر روز ضعیف‌تر می‌شود شبه‌نظامیان القاعده در این کشور نیز در حال قدرت‌گرفتن‌ هستند. یک مقام محلی به رویترز گفت شبه‌نظامیان القاعده یک سرهنگ با سابقه ارتش یمن را در استان مرکزی «شبوه» کشتند.

به گفته ساکنان محلی یکی از رهبران القاعده نیز در حمله پهپاد آمریکایی در بندر «مکلا» کشته شد.

این اولین حمله گزارش شده نیروهای آمریکایی به شبه نظامیان القاعده پس از تخلیه بیش از ۱۰۰ نفر از نیروهای ویژه خود از یمن در ماه گذشته است.

وزارت دفاع عربستان گفت تا به حال بیش از ۱۲۰۰عملیات هوایی در یمن انجام داده که طی آن دست کم ۵۰۰ حوثی کشته شده‌اند.

آخرین خبرها از یمن: کشته‌شدن سه مرزبان عربستان در درگیری با حوثی‌ها

Share