Share

ائتلافی از گروه‌های امداد بین‌المللی خواستار پایان‌دادن به محاصره غزه شدند.

بیش از ۱۹۰۰ خانه در جریان حمله اسرائیل به غزه (از متراکم‌ترین مناطق دنیا) تخریب شد

بازسازی مناطق مسکونی و محل‌های کسب و کار تخریب‌شده در جنگ حماس و اسرائیل در تابستان گذشته در غزه، با شرایط سختی آغاز شده است. حدود سه و نیم میلیارد دلار برای بازسازی غزه از سوی کشورهای مختلف کمک شده است.

انجمن آژانس توسعه بین المللی (AIDA) از جامعه جهانی خواست با فشار بر اسرائیل برای برداشتن محاصره غزه، روند بازسازی آن را تسهیل کنند.

محاصره غزه از سال ۲۰۰۷ زمانی که کنترل آن را گروه حماس به دست گرفت، اجرا می‌شود.

تا به حال ۴۶ گروه امداد بین‌المللی متن حمایت از پایان دادن به محاصره غزه را امضا کرده‌اند. آنها می‌گویند تنها با باز کردن مرزهای غزه می‌توان به ثبات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی میان حماس و اسرائیل دست یافت.

در این متن آمده در صورت باز نکردن مرزهای غزه «درگیری دوباره از سر می‌گیرد و ما با چرخه‌ای از تخریب و بازسازی روبه‌رو خواهیم شد.»

اسرائیل و مصر هر دو حماس را تهدیدی علیه امنیت خود می‌دانند و علت محاصره غزه را نیز وجود همین گروه تروریستی عنوان می‌کنند.

در شش سال گذشته اسرائیل و حماس سه بار با یکدیگر جنگیدند. تل‌آویو، حماس را به پرتاب موشک به شهرهای اسرائیل متهم می‌کند.

غزه با جمعیتی در حدود یک ملیون و ۸۰۰ هزار تن از متراکم‌ترین مناطق دنیاست. به گزارش سازمان ملل در جنگ سال گذشته بیش از ۲۲۰۰ فلسطینی کشته شدند که اکثر آنها غیر نظامی و کودک بودند. اسرائیل نیز ۷۲ کشته داد که ۶۶ تن‌شان سرباز بودند.

بیش از ۱۹۰۰ خانه طی این جنگ تخریب شد و حدود  ۱۰۰ هزار نفر از مردم غزه آواره شدند.

Share