Share

هشت نفر به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر در زندان کرج اعدام شدند. هشت تن دیگر نیز با اتهامی مشابه در آستانه اعدام هستند.

edam

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران روز سه‌شنبه ۲۵ فروردین گزارش داده که این ۱۶ تن روز شنبه ۲۲ فروردین به سلول انفرادی منتقل شده بودند که حکم اعدام هشت نفر از آن‌ها روز دوشنبه ۲۴ فروردین اجرا شده است.

رضا شاکرمی، دادستان عمومی و انقلاب کرج نیز به خبرگزاری صدا و سیما گفته که اعدام‌شدگان از «فروشندگان کلان» مواد مخدر در استان البرز بوده‌اند و تعدادی از این افراد نیز در لابراتور تولید شیشه فعالیت می‌کرده‌اند.

شمار بسیاری از اعدام‌ها در ایران در ارتباط با جرائم مربوط به مواد مخدر است.

به گفته شاکرمی، از این افراد بیش از سه کیلوگرم موادمخدر شیشه، هروئین و یک محموله ۲۶۸ کیلوگرمی دیگر از نوع حشیش در کرج کشف شده است.

بر پایه گزارش خبرگزاری هرانا، هشت تن از زندانیان زندان کرج که به زندان رجایی‌شهر منتقل شده‌اند، در آستانه اعدام قرار دارند.

برادر یکی از محکومان به اعدام گفته که از اعضای خانواده‌ها خواسته شده تا برای آخرین ملاقات به زندان بروند. ظاهراً آخرین ملاقات روز گذشته بوده است.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در وضعیت حقوق بشر در ایران می‌گوید که افزون بر ۷۵۳ مورد اعدامی که در سال ۲۰۱۴ گزارش شده، تنها در دو ماه نخست سال میلادی جاری بیش از ۲۰۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند.

فعالان حقوق بشر، سازمان‌های جهانی و حتی برخی از مسئولان حکومتی در ایران، بارها خواسته‌اند تا در قوانین مربوط به خرید و فروش مواد مخدر تجدید نظر شود و افراد به چنین دلیلی اعدام نشوند اما هنوز تغییری در این رویه ایجاد نشده است.

 

Share