Share

وزارت دفاع آمریکا می‌گوید به‌دلیل حملات مداوم ائتلاف جهانی در ماه‌های اخیر، «دولت اسلامی» (داعش) به‌طور قابل توجهی عقب نشسته‌ است. ۲۵ تا ۳۰ درصد از قلمرو کشور عراق که در تابستان گذشته در دست داعش قرار داشت،  از کنترل آن‌ها خارج شده است.

تانک ارتش عراق در تکریت

تانک ارتش عراق در تکریت

سرهنگ استیو وارن، سخنگوی پنتاگون ضمن اعلام این خبر افزود که جهادگران داعش ۱۷ هزار کیلومتر مربع از خاک عراق را در اختیار داشتند که این میزان به ۱۳ هزار کیلومتر مربع رسیده است. این عقب‌نشینی‌ها به‌ویژه در شمال و مرکز عراق صورت گرفته است.

به‌گفته وارن، در حال حاضر داعش «به آرامی عقب می‌نشیند» اما راهی که طی شد، «نبردی طولانی‌مدت» بود: «نیروهای عراقی با کمک نیروهای ائتلاف جهانی آسیب‌هایی به نیروهای داعش وارد کرده‌اند، اگر چه هنوز زود است که از تغییر شرایط سخن بگوییم.»

سه هزار و ۲۴۴ حمله هوایی ائتلاف جهانی

اوج پیروزی‌های «دولت اسلامی» در ماه اوت سال گذشته به شکل‌گیری ائتلاف جهانی به رهبری ایالات متحده منجر شد. بر اساس آمار وزارت دفاع آمریکا از آن زمان تاکنون ائتلاف جهانی سه هزار و ۲۴۴ حمله هوایی علیه مواضع داعش داشته است. از این میان یک هزار و ۸۷۹ حمله در عراق و یک هزار و ۳۶۵ حمله در سوریه انجام شده و حدود ۸۰ درصد این حملات نیز توسط جنگنده‌های آمریکایی صورت گرفته است.

استیو وارن می‌گوید در سوریه داعش توانسته است همچنان نقش خود را حفظ کند. جنگجویان داعش مناطق اطراف شهر کوبانی در اطراف مرز ترکیه را از دست داده‌اند اما در اطراف دمشق و حمص مناطقی را به اشغال خود در آورده‌اند که شامل یرموک، اردوگاه پناهندگان فلسطینی نیز می‌شود.

بیشتر بخوانید: درخواست شورای امنیت برای «دسترسی فوری» به اردوگاه یرموک

امروز، سه‌شنبه ۱۴ آوریل / ۲۵ فروردین باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا با حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق دیدار خواهد کرد. آن‌ها می‌خواهند درباره موضوعات مختلف، از جمله درباره ادامه همکاری نظامی دو کشور و مبارزه با نیروهای داعش گفت‌وگو کنند.

Share