Share

کاخ سفید اعلام کرد که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا می‌خواهد پس از ۳۳ سال کوبا را از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج کند. او در نامه‌ای به کنگره آن‌ها را از تصمیم خود آگاه ساخته است.

دیدار باراک اوباما و رائول کاسترو در پاناما

دیدار باراک اوباما و رائول کاسترو در پاناما

این اقدام اوباما بخشی از گام‌های دو کشور برای ایجاد روابط حسنه به‌شمار می‌رود.

ایالات متحده پیش از این کوبا را به‌دلیل آن‌چه حمایت از «انقلاب‌های مسلحانه» و گروه‌های تروریستی می‌نامید در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار داده بود اما در شش ماه گذشته این کشور هیچگونه حمایتی از گروه‌های تروریستی انجام نداده است.

افزون بر این دولت سوسیالیستی کوبا اعلام کرده است که در آینده نیز از «اقدامات تروریستی بین‌المللی» حمایت نخواهد کرد.

اکنون کنگره آمریکا ۴۵ روز وقت دارد تا درباره تصمیم اوباما مشورت کرده و آن را به اجرا در آورد.

در نیمه ماه دسامبر گذشته دولت‌های آمریکا و کوبا اعلام کردند که قصد دارند روابط دیپلماتیک خود را عادی سازند. این تصمیم موجب شگفتی جامعه جهانی شد.

پنج روز پیش در نشست کشورهای قاره آمریکا در پاناما، نخستین دیدار باراک اوباما و رائول کاسترو، رهبران دو کشور برگزار شد و اوباما در آن‌جا بود که گفت قصد دارد کوبا را از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج کند.

بیشتر بخوانید: گفت‌وگوی رؤسای جمهوری کوبا و آمریکا پس از ۶۰ سال

آمریکا همچنان ایران، سوریه و سودان را در فهرست کشورهای حامی تروریسم خود نگه داشته است. کوبا در سال ۱۹۸۲ وارد این فهرست شد چرا که به اعضای گروه جدایی‌طلب باسک و گروه چریکی فارک کلمبیا پناه داده بود. با این اقدام کوبا از منابع تسلیحاتی و کمک‌های اقتصادی محروم ماند. آمریکا روابط خود با کوبا را نیز از سال ۱۹۶۱ قطع کرده بود.

Share