Share

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران به دنبال رأی سنای آمریکا به لایحه‌ای که ممکن است توافق نهایی هسته‌ای با ایران را باطل کند، گفت طرف ایران نه سنای آمریکا که کشورهای گروه ۱+۵ هستند.

سخنرانی حسن روحانی در گیلان

سخنرانی حسن روحانی در گیلان

حسن روحانی امروز، چهارشنبه ۲۶ فروردین، در سفر خود به گیلان گفت: «این‌که سنای آمریکا چه می‌گوید، مجلس نمایندگان آمریکا چه می‌خواهد و تندروهای آمریکا و مزدوران آن‌ها دنبال چه هستند، به ملت و دولت ما ارتباطی ندارد.»

روحانی افزود: «ما در برابر تعامل، تعامل می‌خواهیم و برابر حسن نیت، حسن نیت می‌خواهیم و برابر احترام، احترام می‌خواهیم.»

روز سه‌شنبه ۱۴ آوریل / ۲۵ فروردین‌ماه، کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، لایحه «کروکر- منندز» را به تصویب رساند. این لایحه که توسط جمهوری‌خواهان مجلس سنا معرفی شده است، اگر این طرح در نشست کل سنا به تصویب برسد قابلیت این را دارد که توافق نهایی کابینه اوباما با دولت جمهوری اسلامی ایران را باطل کند.

طبق این لایحه، ریاست جمهوری آمریکا، باید توافق نهایی با ایران را با تمام جزئیات آن بلافاصله به کنگره آمریکا برای بازبینی ارائه دهد و کنگره برای بررسی توافق نهایی با ایران ۵۲ روز فرصت دارد. همچنین در تمام دوران ۵۲ روز بررسی توافق نهایی با ایران، رئیس‌جمهوری آمریکا حق ندارد که هیچ یک از تحریم‌هایی را که پیش از این تاریخ توسط کنگره علیه ایران به تصویب رسیده‌اند، لغو کند.

بیشتر بخوانید: کنگره آمریکا یک قدم به باطل کردن توافق نهایی با ایران نزدیک‌تر شد

حسن روحانی در گیلان گفت: «به شما اعلام می‌کنیم طرف ما سنای آمریکا و مجلس نمایندگان آمریکا نیست. بلکه طرف ما یک مجموعه به نام گروه ۱+۵ است.»

او همچنین درباره لغو تحریم‌ها پس از توافق نهایی برخلاف آن‌چه در لایحه سنای آمریکا آمده گفت: «دنیا و گروه ۱+۵، مجلس نمایندگان آمریکا، سنا، رئیس‌جمهوری و دولت آمریکا و همه بدانند در این توافق اگر پایان تحریم نباشد، توافقی نخواهد بود.»

رئیس‌جمهوری ایران تأکید کرد که «باید پایان این مذاکرات و زمان امضای توافق، اعلام پایان و لغو تحریم‌ها» باشد.

روز چهارشنبه مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز همین سخنان حسن روحانی را تکرار کرد و گفت: «ما با دولت‌ها مذاکره می‌کنیم و بر اساس قوانین بین‌المللی دولت‌ها پاسخگوی تعهدات‌شان هستند و این که در هر یک از دولت‌ها نسبت به توافق جامع چه ساز و کاری در حال انجام است مربوط به خود آن دولت‌هاست.»

او افزود:‌ «آن‌چه برای ما مهم است تعهدی است که دولت آمریکا برای هر توافق احتمالی باید به عهده بگیرد و متناسب با آن مسئول اجرایش هم است.»

روز سه‌شنبه در پی تصویب لایحه «کروکر- منندز» در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که اگر اصلاحاتی در این طرح وارد شود، باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا آن را امضا خواهد کرد.

به‌گفته او در این طرح تأیید یا رد توافق نهایی با ایران مطرح نیست؛ بلکه حفظ یا رفع تحریم‌های کنگره علیه ایران مطرح است.

اسرائیل از طرح سنای آمریکا حمایت کرده است. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تصویب این طرح در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا را نتیجه «موفقیت سیاست اسرائیل» دانست و گفت حضور او در ماه مارس در کنگره آمریکا و سخنانش درباره برنامه هسته‌ای ایران این تأثیر را گذاشته است.

Share