Share

رئیس یکی از قبایل یمن از مشارکت دست‌کم چهار تن از فرمانده سپاه پاسداران ایران در مدیریت حملات شبه‌نظامیان حوثی علیه نیروهای دولتی یمن خبر داده است.

Hothis-Yemen-2

به گزارش شبکه تلویزیونی الاخباریه عربستان سعودی، شیخ عواد بن عسیم العولقی، رئیس ائتلاف قبایل شَبوَه گفته که چهار افسر سپاه پاسداران ایران در فرماندهی حملات شبه نظامیان حوثی در بخش بیحان در استان شبوه دست دارند.

هفته گذشته نیز خبرگزاری رویترز خبر داد که دو نظامی ایرانی در یمن به اسارت گرفته شده‌‌اند. شبه‌نظامیان وفادار به عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور یمن می‌گویند که نظامیان دستگیر شده به نیروهای حوثی مشاوره می‌دادند.

اما یک منبع در وزارت دفاع ایران به خبرگزاری روسی اسپوتنیک گفت که «هیچ نظامی ایرانی در خاک یمن وجود ندارد.»

این منبع که نامش فاش نشده، می‌گوید چنین گزارش‌هایی «به طور عمدی توسط بعضی کشورها و به منظور اثبات مشارکت نظامی ایران در یمن منتشر می‌شود.»

ایران انجام هر گونه کمک نظامی به نیروهای حوثی را تکذیب می‌کند اما کشورهای عربی و آمریکا می‌گویند دخالت نظامی ایران در یمن قابل انکار نیست.

علی لاریجانی روز چهارشنبه ۲۶ فروردین گفت: «ما کتمان نمی‌کنیم که از مردم‌سالاری دینی در یمن و هر کشور دیگری حمایت می‌کنیم، اما هیچ دخالتی در حکومت یمن نداریم.»

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا ضمن اعلام نگرانی واشنگتن از رویکرد ایران گفته که ایالات متحده از کمک‌های تدارکاتی ایران به حوثی‌ها «به‌خوبی» آگاه است و هر هفته از ایران به یمن پروازهایی صورت می‌گیرد که آمریکا آن‌ها را ردیابی می‌کند.

سال گذشته یک کشتی ایرانی حاوی تجهیزات نظامی در سواحل یمن توقیف شد اما تهران هرگونه ارتباط با تجهیزات نظامی در این کشتی را رد کرد.

به تازگی نیز شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای صادر کرد که بر اساس آن هرگونه ارسال سلاح به شیعیان حوثی ممنوع اعلام شد و از حوثی‌ها خواسته شد تا مناطق تحت اشغال خود را به دولت یمن واگذارند.

بیشتر بخوانید: تصویب تحریم تسلیحاتی شیعیان حوثی‌ در شورای امنیت

شورای امنیت تاکنون از عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری یمن حمایت کرده است. منصور هادی با پیشروی شیعیان حوثی از مقر خود در عدن به ریاض گریخته است.

تنش و ناآرامی در یمن از سال گذشته با تصرف صنعا، پایتخت این کشور، به دست شورشیان حوثی بالا گرفت. عربستان سعودی به همراه مصر، اردن، امارات متحده عربی و تعدادی دیگر از کشورهای عربی نیز از حدود سه هفته پیش حملات هوایی خود را علیه حوثی‌ها آغاز کردند.

حوثی‌ها شیعیانی هستند که می‌گویند در دفاع از حقوق خود، علیه دولت یمن مبارزه می‌کنند. حملات حوثی‌ها علیه دولت یمن از سال ۲۰۰۴ آغاز شده و تاکنون هزاران کشته بر جای گذاشته است.

Share