Share

منابع خبری در استان صلاح‌الدین عراق می‌گویند درگیری شدیدی میان شبه‌نظامیان داعش و نیروهای امنیتی عراق داخل «بیجی»، بزرگترین پالایشگاه این کشور در جریان است.

daesh-naft

به‌گزارش رویترز، این درگیری‌ها پنج‌شنبه ۱۶آوریل/ ۲۷ فروردین به دلیل بازپس‌گیری بخش‌های عمده‌ای بود که چند روز گذشته به دست نیروهای داعش افتاد.

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق در آخرین واکنش گفت نیروهای داعش همچنان «بسیار بسیار خطرناکند.»

تسخیر این پالایشگاه در ۲۰۰ کیلومتری شمال بغداد یک پیروزی استراتژیک برای اسلامگرایان داعش به‌شمار می‌رود چرا که در «بیجی» به جز پالایش نفت، سوخت بسیاری از جایگاه‌های سوخت عراق تأمین می‌شود و نیروگاه برق آن نیز برق بغداد را عرضه می‌کند.

نیروهای داعش پس از آن‌که در ماه گذشته از شهر تکریت رانده ‌شدند، حملات گسترده‌ای را به پالایشگاه «بیجی» در استان صلاح‌الدین و استان انبار در غرب عراق آغاز کرده‌اند.

چند روز پیش نیز شبه‌نظامیان داعش حملات سنگینی به این پالایشگاه داشتند و پس از این‌که از طریق انفجارها و عملیات انتحاری متعدد راه خود را به داخل پالایشگاه باز کردند، کنترل تانکرهای ذخیره و شماری از منابع توزیع را در اختیار گرفتند.

به گزارش مقامات امنیتی عراق یک گردان از ارتش عراق برای کمک به منطقه اعزام شده است. به‌گفته این مقامات نیروهای «دولت اسلامی» (داعش) موفق به تصرف زیرساخت‌های مهم پالایشگاه نشدند.

مارتین دمپسی، ژنرال ارشد آمریکایی، در کنفرانسی خبری در پنتاگون گفت در حال حاضر خطری درون پالایشگاه نیست و نیروهای داعش به بیرون رانده شده‌اند.

او افزود با این حال آن‌ها برای تصرف پالایشگاه «بیجی» کمین کرده‌اند. دمپسی در حال حاضر رئیس ستاد مشترک ارتش است.

یک مقام ارشد نظامی عراق گفت پالایشگاه «بیجی» بسیار استراتژیک‌تر از استان انبار است. «بیجی» دارای زیرساخت‌های اساسی نفت است و سقوط آن از سقوط موقت رمادی اهمیت بیشتری دارد.

همزمان با این رویداد، درگیری‌ها در شهر رمادی نیز بالا گرفته و مقامات امنیتی این شهر می‌گویند داعش به رمادی رسیده و برخی مناطق حومه را تصرف کرده است.

بیشتر بخوانید: داعش در آستانه تصرف کامل شهر رمادی

Share