Share

تصاویر ماهواره‌ای به‌ دست آمده در روز پنج‌شنبه ۱۶ آوریل/ ۲۷ فروردین نشان می‌دهند که چین پیشرفت سریعی در ساخت فرودگاه در دریای چین جنوبی داشته است. این فرودگاه کاملاً برای استفاده نظامی طراحی شده است.

Airport-China3

این حرکت چین با نگرانی‌های فراوان از سوی آمریکا و برخی کشورهای آسیایی مثل ویتنام همراه بوده است.

دریادار ساموئل لاکلر، فرمانده نظامی آمریکا در آسیا، در این‌باره گفته است که «چین باید این اقدام را از پیش اعلام می‌کرد. استقرار سیستم‌های رادار و موشک منطقه‌ای در این منطقه ممنوع است.»

دریای چین جنوبی افزون بر امکانات فراوان برای ماهی‌گیری، منابع غنی نفت و گاز نیز در زیر بستر خود دارد و از مسیرهای مهم کشتیرانی در جهان محسوب می‌شود. این دریا محل تلاقی و تعارض ارضی کشورهای چین، فیلیپین، مالزی، برونئی و ویتنام است.

پس از این‌که در سال ۲۰۱۰، آمریکا منطقه دریای جنوب چین را برای منافع ملی خود مهم اعلام کرد، رقابت دریایی آمریکا و چین نیز به مسائل دیگر این منطقه افزوده شد.

آمریکا نمی‌خواهد مناقشه ارضی در دریای چین تبدیل به درگیری‌های نظامی میان چین و سایر دولت‌های مدعی شود.

تصاویر اخیر به‌ دست آمده نشان می‌دهند که باند این فرودگاه چیزی در حدود سه هزار متر است. این فرودگاه در میان مجمع‌الجزایر «پاراسل» است که سرشار از منابع انرژی و مسیر حیاتی برای کشتیرانی است. سالانه در حدود پنج تریلیون دلار از طریق این دریا تجارت می‌شود.

چین و ویتنام بر سر مالکیت جزایر پاراسل همواره اختلاف داشته‌اند. این جزایر در حال حاضر تحت کنترل چین قرار دارد، اما ویتنام نیز ادعای مالکیت آن را دارد.

سال گذشته مناقشه‌ای جدی بر سر آغاز ساخت این فرودگاه میان ویتنام و چین درگرفت.

با واکنش مقامات آمریکایی به این مسأله به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها از نظامی‌ شدن شرقِ دور هراس دارند.

سناتور جان مک‌ کین، رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا نیز این اقدام چینی‌ها را «تجاوز» نامید.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم گفته است که چین با این اقدام به نگرانی‌ها در منطقه دامن می‌زند و آزادی ناوبری را به خطر می‌اندازد.

بسیاری از مفسران یکی از عوامل احتمالی بروز جنگ جهانی سوم را نبرد بر سر تصاحب دریای چین می‌دانند.

Share