Share

وزارت دادگستری آمریکا گفته که چهار شرکت و پنج شخص اقدام به صادرات «غیرقانونی» تجهیزات الکترونیکی و نظامی به ایران کرده‌اند.

Iran usa sanction

به گزارش رویترز، این شرکت‌ها و اشخاص متهم هستند که این محصولات را از طریق تایوان و ترکیه به ایران منتقل کرده‌اند.

این اتهامات در حالی مطرح شده که ایران و شش قدرت جهانی به رهبری آمریکا قرار است مذاکرات هسته‌ای خود را از ۲۱ آوریل / اول اردبیهشت از سر گیرند.

بر پایه کیفرخواست دادگاهی در جنوب تگزاس، از ژوئیه ۲۰۱۰ به این سو، پنج نفر متهم به خرید ۲۸ میلیون قطعه نظامی به ارزش ۲۴ میلیون دلار از شرکت‌هایی در سراسر جهان شده‌اند.

این افراد با انتقال این قطعات به ایران، تحریم‌های آمریکا در مورد ممنوعیت صادرات فن‌آوری به جمهوری اسلامی را نقض کرده‌اند.

بر پایه کیفرخواست، این نوع از فن‌آوری می‌تواند در سیستم‌های مختلف نظامی از جمله در موشک‌های کروز و موشک‌های زمین به هوا مورد استفاده قرار گیرد.

بهرام مکانیک ۶۹ ساله، تورج فریدی ۴۶ ساله و خسرو افقهی ۷۱ ساله سه فردی هستند که در شبکه تهیه این تجهیزات فعال بوده‌اند که هر سه هم‌اکنون در ایالات متحده در بازداشت هستند. بر پایه کیفرخواست، شرکت «اسمارت پاور سیستمز هیوستون» بخشی از همین شبکه بوده است.

آرتور شیو و شرکت هوسودای تایوان از دیگر متهمان این پرونده هستند. همچنین متین صادقی ۵۴ ساله و شرکت گلساد استانبول نیز بخشی از این شبکه بوده است.

آرتور شیو و متین صادقی در خارج از خاک آمریکا هستند که تحت تعقیب قرار دارند.

همچنین یک شرکت ایرانی به نام «فاراتل پارسیان» که متعلق به بهرام مکانیک و خسرو افقهی است، در ترانزیت این محصولات به ایران نقش داشته است.

شرکت فارتل پارسیان ظاهراً محصولاتی مانند «منابع تغذیه اضطراری» را به مشتریانش از جمله وزارت دفاع و سازمان انرژی اتمی ایران عرضه می‌کرده است. گفته شده که این شرکت ۲۵۰ محموله دریافت کرده است.

این شرکت‌ها در صورت اثبات نقض تحریم‌ها تا یک میلیون دلار جریمه و اشخاص نیز به ۲۰ سال حبس محکوم می‌‌شوند.

این تحریم‌ها به دلیل اصرار ایران برای ادامه دادن برنامه هسته‌ای از سال ۲۰۰۶ برقرار شده است. هدف تحریم‌ها، متوقف کردن تلاش‌های ایران برای دسترسی به تکنولوژی ساخت سلاح اتمی است اما ایران با انتقاد از این تحریم‌ها می‌گوید که ماهیت برنامه هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز است.

Share