Share

جبهه پایداری که از تندروهای محافظه‌کار و مخالفان سرسخت دولت به‌شمار می‌رود، چند ماه مانده به دهمین دوره انتخابات مجلس، شهرهای مشهد و شیراز را به‌عنوان «کانون انتخاباتی» خود انتخاب و فعالیت‌هایش را آغاز کرده‌ است.

سعید جلیلی و کامران باقری لنکرانی

سعید جلیلی و کامران باقری لنکرانی

روزنامه شرق روز یکشنبه ۳۰ فروردین در گزارشی نوشت که به‌تازگی مهدی کلهر، مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین، مرتضی تمدن استاندار تهران در دولت پیشین و سرهنگ ابراهیم عزیزی، فرماندار شیراز در دولت احمدی‌نژاد با «حمایت» مدیرکل ورزش و جوانان فارس در ورزشگاه حافظیه شیراز نشست انتخاباتی برگزار کرده‌اند.

هفته گذشته نیز نشست انتخاباتی مشابهی از سوی اعضای جبهه پایداری در مشهد برگزار شده بود.

سعید جلیلی، دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی اهل مشهد است و کامران باقری لنکرانی، وزیر پیشین بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز اهل شیراز است.

این دو تن که به جبهه پایداری نزدیک هستند، محور فعالیت‌های انتخاباتی گروه‌های تندروی مخالف دولت در مشهد و شیراز به‌شمار می‌روند.

طی چند سال اخیر، جبهه پایداری از آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی، روحانی تندرو به‌عنوان رهبر معنوی این تشکل یاد کرده است.

بر پایه گزارش روزنامه شرق، «شیراز به‌واسطه باقری ‌لنکرانی و مشهد به‌واسطه جلیلی به کانون‌های رایزنی پایداری و احمدی‌نژادی‌ها برای بازگشت به قدرت بدل شده‌اند.»

فعالیت انتخاباتی مخالفان دولت در استان‌ها

در همین حال اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور نیز در نشستی با اعضای حزب کارگزاران سازندگی ایران گفته که مخالفان دولت و وزرای پیشین «به‌صورت جدی در اغلب استان‌ها مشغول فعالیت‌های انتخاباتی شده‌اند.»

جهانگیری این فعالیت‌های انتخاباتی را «بدون ایراد» دانسته اما ابراز نگرانی کرده که مخالفان دولت روش‌های «نامأنوسی» را در پیش گرفته‌اند که «نه‌تنها خوب نیست بلکه به ضرر منافع ملی است.»

به‌گفته معاون اول رئیس‌جمهور، مخالفان دولت به‌دنبال «ایجاد نگرانی» در بین نیروهای معتدل هستند، «تهدیدات مختلفی» صورت می‌گیرد و «تلاش می‌شود نیروهای مردمی و معتدل شهرستان‌ها از کاندیداتوری روی‌گردان شوند.»

اسحاق جهانگیری می‌گوید که مخالفان دولت به نیروهای «معتدل» هشدار داده‌اند که اگر در انتخابات کاندیدا شوند یا فعالیت‌های خود را آغاز کنند، «با آن‌ها برخورد می‌شود.»

او از اصلاح‌طلبان و نیروهای معتدل و حامیان دولت خواسته تا «فریب این جوسازی‌ها را نخورند و مقاومت کنند.»

دهمین دوره انتخابات مجلس ایران هفتم اسفندماه سال جاری برگزار می‌شود.

اصولگرایان از مدت‌ها پیش سرگرم همایش‌های مقدماتی انتخاباتی بوده‌اند. آن‌ها در دور دهم ریاست‌ جمهوری، دچار شکاف و اختلاف شدند اما در سال گذشته چندین نشست با هدف افزایش وحدت برگزار کرده‌اند.

اصلاح‌طلبان نیز در ماه‌های گذشته فعالیت‌هایی داشته‌‌اند و تشکل‌های جدیدی چون «حزب ندای ایرانیان» به ریاست صادق خرازی را تأسیس کرده‌اند.

اکثریت کرسی‌های مجلس کنونی در دست نیروهای اصولگرا قرار دارد. ناظران سیاسی معتقدند که چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب در انتخابات اسفند سال آینده، از فیلتر شورای نگهبان عبور نخواهند کرد.

Share