Share

روز یکشنبه ۱۹ آوریل، رژه نوروزی ایرانیان نیویورک (NY Persian Parade) برگزار شد. در این مراسم سالانه نمایندگان کشورهایی که نوروز را جشن می‌گیرند شرکت کردند. دوازده سال است که ایرانیان نیویورک تلاش می‌کنند از این طریق جشن نوروز، جشن تحویل سال ایرانیان را به مردم آمریکا بیشتر معرفی کنند.

تیم نمایندگان کردستان:

در سال ۲۰۰۵ تعدادی از خانواده‌های ایرانی- آمریکایی برای اولین بار نوروز را در خیابان‌ مدیسون نیویورک جشن گرفتند و آن را از جشنی خانوادگی به جشنی عمومی و خیابانی تبدیل کردند. از آن سال تا به حال رژه یا کارناوال نوروزی گسترش یافته و در آن به غیر از ایرانیان مردمان کشورهای دیگری که نوروز را جشن می‌گیرند نیز همراهی می‌کنند.
رقص زورخانه:

حضور نمایندگان کشورهای آسیای میانه به خصوص نمایندگان تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان در این رژه برجسته است. از شاخص‌ترین چهره‌هایی که در این رژه شرکت داشتند، ملکه کلانتروا، استاد رقص و هنرمند مردمی دوران شوروی‌ بود که در صدر نمایندگان آسیای میانه با گروهی از شاگردان محلی خود با شعار «آسیای میانه وطن است» راه‌ پیمود.

همه گروه‌های شرکت‌کننده در کنار معرفی رسم و آیین‌های نوروزی خود لباس‌های ملی و رقص و موسیقی محلی خودرا نیز به ناظران معرفی می‌کنند.

شاه‌عزیز نظروف، یکی از شرکت‌کنندگان این رژه مجموعه عکس‌هایی را نیز برای رادیو زمانه فرستاده که می‌توانید در گالری زیر ببینید:

Previous Image
Next Image

info heading

info content

برای دیدن عکس‌های بیشتر از این مراسم می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

Share