Share

مجید توکلی از چهره‌های شاخص جنبش دانشجویی از زندان به مرخصی آمد. او از ۱۶آذر  ماه ۱۳۸۸ در زندان است.

Majid_Tavakoli

به گزارش وب‌سایت کلمه منتسب به نزدیکان میرحسین موسوی، او درحالی این مرخصی سه‌روزه را دریافت کرده است که تنها ۲۰ روز از زمان محکومیتش باقی مانده بود.

بنابر این گزارش گمان می‌رود، مرخصی این فعال شناخته‌شده دانشجویی با توجه به روزهای اندکی که از حبس او باقی مانده تا زمان آزادی‌اش تمدید شود.

مجید توکلی محکومیت‌ خود را ابتدا در زندان اوین تهران و سپس رجایی‌شهر کرج گذرانده است. در گفتار رسمی جمهوری اسلامی زندان، «ندامتگاه» نام‌گذاری شده‌ است.

طی این دوران مادر و پدر این زندانی سیاسی به سبب بیماری و سکونت در شیراز، امکان ملاقات‌ هفتگی با او را نداشتند.

مجید توکلی که در رشته مهندسی کشتی‌سازی دانشگاه پلی تکنیک تهران تحصیل می‌کرد، پس از ایراد سخنرانی در مراسم شانزده آذر سال ۱۳۸۸ در این دانشگاه، با ضرب و شتم ماموران امنیتی بازداشت شده بود.

در پی دستگیری و انتشار عکسی با حجاب اسلامی از او در خبرگزاری‌های نزدیک به حکومت جمهوری اسلامی‌ ایران،‌ کمپینی گسترده در حمایت از این چهره شناخته شده جنبش دانشجویی به راه افتاد. در این کمپین معترضان عکس‌های خود را در پوشش اسلامی منتشر کردند.

پس از این رویدادها، مجید توکلی در دیماه همان سال، به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به رهبری» و «توهین به ریاست جمهوری» در شعبه ١۵دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، به هشت سال حبس تعزیری، پنج سال محرومیت از فعالیت سیاسی و پنج سال ممنوعیت از خروج از کشور محکوم شد.

مجید توکلی، هم چنین در دادگاه دیگری به ریاست قاضی مقیسه، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، به علت انتشار نامه از داخل زندان در مناسبت روز دانشجو، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به شش ماه زندان دیگر محکوم شد.

به اعتقاد فعالان سیاسی و مدافعان حقوق بشر، به سبب مداخله و نفوذ نهادهای امنیتی، در شعبه‌های ۱۵، ۲۶ و ۲۸ دادگاه انقلاب، اصول یک دادرسی عادلانه صورت نمی‌گیرد. با وجود این انتقادات اغلب زندانیان سیاسی در این شعب دادگاه انقلاب محاکمه می‌شوند.

مجید توکلی در طول دوران حبس بارها با نوشتن نامه و اعتصاب غذا نسبت به شرایط حبس خود اعتراض کرده است.

محکومیت سال ۱۳۸۸ این فعال دانشجویی، سومین بازداشت او از سال ۱۳۸۵ محسوب می‌شود.

Share