Share

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفته که تأسیسات هسته‌ای ایران مورد بازرسی‌های سرزده قرار خواهد گرفت.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید

این مقام آمریکایی می‌گوید این بازرسی‌ها، «سرزده‌ترین بازرسی‌هایی» خواهد بود که تاکنون در مورد برنامه هسته‌ای هیچ کشوری اعمال نشده و آمریکا و شرکای ۱+۵ بر آن تأکید دارند.

به‌گفته سخنگوی کاخ سفید، ایران اگر به این بازرسی‌های سرزده تن دهد و اقدامات اساسی و مهم را در خصوص اجرای تعهدات خود انجام دهد، سپس روند لغو تحریم‌ها آغاز خواهد شد.

جان ارنست همچنین گفت که ساختار تحریم‌ها علیه ایران حفظ خواهد شد تا اگر تهران به توافق عمل نکرد، تحریم‌ها فوراً برقرار شود.

ایران خواهان لغو یک‌جا و کامل همه تحریم‌های مالی و اقتصادی از روز اجرای توافق نهایی است اما سخنگوی کاخ سفید می‌گوید تحریم‌ها به صورت مرحله‌ای لغو خواهد شد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز از این‌که آمریکا از «لغو مرحله به مرحله» تحریم‌ها سخن می‌گوید، انتقاد کرده: «اگر به بیانیه مشترک مراجعه کنید، حتی واژه “تعلیق” را نمی‌بینید و کلمه “مرحله‌ای” را هم نخواهید دید و روشن است که تمام تحریم‌ها، تمام تحریم‌های اقتصادی و مالی پایان خواهد یافت.»

شورای امنیت سازمان ملل از سال ۲۰۰۶ تحریم‌هایی علیه ایران برقرار کرده است. آمریکا و اتحادیه اروپا نیز تحریم‌هایی افزون بر تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران اعمال کرده‌اند. این تحریم‌‌ها با هدف وادار کردن ایران به دست کشیدن از تلاش برای ساخت سلاح اتمی است، هر چند که تهران می‌گوید در برنامه اتمی، اهداف صلح‌آمیز را دنبال می‌کند.

جاش ارنست چند هفته پیش نیز گفته بود که ایران باید با بازرسی‌های سرزده درباره برنامه اتمی‌اش موافقت کند و اگر چنین نکند، «هیچ توافقی وجود نخواهد داشت.»

کشورهای عضو گروه ۱+۵ می‌گویند می‌خواهند همه راه‌های دسترسی‌ ایران را برای رسیدن به سلاح اتمی مسدود کنند.

بر پایه پروتکل الحاقی آژانس بین‌الملی انرژی اتمی که ایران در مذاکرات لوزان پذیرفته آن را اجرا کند، بازرسان آژانس اجازه پیدا می‌کنند از همه مراکزی که لازم می‌دانند، بازدید کنند.

با این حال ایران می‌گوید که اجازه نمی‌دهد مراکز نظامی‌اش مورد بازرسی قرار گیرد.

به‌تازگی حسین سلامی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران ایران، گفته که هر کس حرف از بازدید از مراکز نظامی ایران بزند، «جواب‌اش را با سرب داغ خواهیم داد.»

بر اساس تفاهم صورت گرفته در مذاکرات لوزان بازرسی‌های گسترده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید تضمین کنند که استفاده ایران از انرژی هسته‌ای برای دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست. بر همین اساس لغو تحریم‌ها نیز گام به گام خواهد بود، موضوعی که ایران آن را چنین قلمداد نکرده و لغو تحریم‌ها را فوری می‌داند.

ایران و کشورهای گروه ۵+۱ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین به همراه آلمان بر پایه ضرب‌الاجل از پیش تعیین شده تا ۱۰ تیر ۱۳۹۴ فرصت دارند که به این توافق دست پیدا کنند.

Share