Share

کشتی‌های حامل پناهجویان همچنان در دریای مدیترانه در حال حرکت‌اند. سازمان بین‌المللی مهاجرت روز دوشنبه ۲۰ آوریل/ ۳۱ فروردین اعلام کرد که دفتر این نهاد در رم از آب‌های بین‌المللی دریای مدیترانه تماس‌های تلفنی برای کمک دریافت کرده است. گفته می‌شود سه کشتی حامل پناهجویان در خطر هستند.

پنج‌شنبه ۲۳ آوریل/ ۳ اردیبهشت، سران اتحادیه اروپا جلسه ویژه‌ای درباره بحران پناهجویان در آب‌های مدیترانه برگزار خواهند کرد. در این جلسه ویژه برنامه ۱۰ ماده‌ای ارائه شده توسط وزرای خارجه اتحادیه اروپا مورد گفت‌وگو قرار گیرد.

Refugee-2

به دنبال حادثه غرق شدن یک کشتی حامل پناهجویان در مدیترانه، دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا گفته این اتحادیه نمی‌تواند بپذیرد هزاران نفر که می‌خواهند از طریق دریا وارد اروپا شوند، جان خود را از دست بدهند. او هشدار داده که این مسأله یک راه‌حل فوری نخواهد داشت.

دوشنبه ۲۰ آوریل/ ۳۱ فروردین نیز، وزیران کشور و امور خارجه کشورهای اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ تشکیل جلسه دادند و یک طرح ۱۰ ماده‌ای برای مقابله با مشکل مهاجران در جنوب اروپا تصویب کردند. این طرح همین هفته برای ۲۸ عضو اتحادیه فرستاده خواهد شد.

این طرح حضور در مرزهای آبی و بررسی هوایی حدود پنج هزار نقطه مرزی اروپا را شامل می‌شود. به علاوه بر اساس این طرح، برخی از کشورهای همسایه در مناطقی مانند لیبی با اتحادیه اروپا در زمینه مساله پناهجویان همکاری خواهند کرد. امکان بازگشت مهاجران غیرقانونی و نابود کردن قایق قاچاقچیان هم از موارد دیگری است که در این طرح گنجانده شده است.

فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته این طرح کمک می‌کند تا اروپا برنامه‌ریزی بهتری در مورد پناهجویان داشته باشد.

یک کشتی حامل پناهجویان، روز یکشنبه ۳۰ فروردین ماه در جنوب ایتالیا، غرق شد. سازمان ملل آمار کشته‌شدگان را ۸۰۰ نفر اعلام کرده است. عملیات جمع‌آوری قربانیان همچنان ادامه دارد.

هفته گذشته نیز یک کشتی دیگر حامل پناهجویان در مدیترانه غرق شد. روز دوشنبه ۲۰ آوریل/ ۳۱ فروردین نیز یک کشتی چوبی کوچک حامل پناهجویان از مسیر ترکیه به سمت یونان دچار حادثه شد. در این حادثه نیز سه نفر کشته شدند.

به گزارش رویترز، در سال جاری میلادی بیش از هزار و ۸۰۰ مهاجر در آب‌های مدیترانه کشته‌شده‌اند و ۲۱ هزار مهاجر به اروپا رسیده‌اند.

در همین زمینه:

قایقی با ۳۰۰ پناهجو در آب‌های مدیترانه دچار سانحه شد

جلسه وزیران خارجه اتحادیه اروپا درباره حادثه پناهجویان مدیترانه

۷۰۰ پناهجوی دیگر در آب‌های مدیترانه غرق شدند

۴۰۰ پناهجوی دیگر در آب‌های مدیترانه غرق شدند

دریای مدیترانه قربانگاه پناهجویان؛ ده‌ها پناهجوی دیگر کشته شدند

Share