Share

دستفروش تبریزی که در اعتراض به جمع‌آوری بساطش از سوی مأموران شهرداری اقدام به خودسوزی کرده بود، بر اثر شدت جراحات وارده درگذشت.

حمید فرخی دیزج ملک، دستفروش آذربایجانی

حمید فرخی دیزج ملک، دستفروش آذربایجانی

حمید فرخی دیزج ملک، دستفروش آذربایجانی یکشنبه ۳۰ فروردین/ ۱۹ آوریل، پس از چند روز بستری بودن در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان درگذشته است.

بنا بر گزارش تارنمای اویان‌نیوز، حمید فرخی ۲۴ فروردین ۹۴ در اعتراض به جمع‌آوری بساط دستفروشی‌اش از سوی مأموران شهرداری تبریز در روبه‌روی درب شهرداری منطقه هشت این شهر اقدام به خودسوزی کرد.

همچنین به گفته یکی از نزدیکان حمید فرخی، او در منطقه بازار تبریز مشغول خرده‌فروشی بوده و پیشتر مجوز دستفروشی را نیز از شهرداری دریافت کرده بود. او ادعا کرده حمید فرخی در اتاق یکی از مسئولان شهرداری منطقه هشت تبریز خود را به آتش کشیده است. این در حالی است که حبیب حسین‌قلی‌زاده، مسئول روابط عمومی اورژانس آذربایجان شرقی درباره‌ این حادثه گفته است: «بر اساس گزارش مأموران اورژانس این مرد در زمان خودسوزی فاصله زیادی با شهرداری داشته است.»

یکی از کارکنان شهرداری منطقه ۸ تبریز نیز که نامش منتشر نشده گفته است حمید فرخی در بخش سد معبر شهرداری خودسوزی کرده و مقابل ساختمان منطقه ۸ خودسوزی نکرده است.

حامد فرخی دیزج ملک، فرزند دستفروش تبریزی پس از مرگ پدرش به اویان نیوز گفته است: «پدرم نه مشکل روانی داشت و نه مریضی خاصی داشت که به آن دلیل دست به این کار بزند.»

او به شکایت خانواده از مسئولان شهرداری تبریز اشاره کرد و افزود: «در مراجع قضایی پرونده‌ای تشکیل داده‌ایم و پیگیر آن هستیم.»

حامد فرخی گفت خانواده‌اش نیز نمی‌دانند چه اتفاقی افتاد که پدرش مجبور به این کار شده به همین دلیل شکایت کرده‌اند تا بفهمند چه مسأله‌ای موجب این اتفاق شده است.

این در حالی است که سایت خبری آناج وابسته به اصولگریان تبریز در گزارش روز ۲۹ فروردین خود حمید فرخی را «فردی که حتماً به لحاظ روانی دارای مشکلات زیادی بوده»، معرفی کرده بود.

نه مسئولان شهرداری تبریز و نه شورای این شهر حاضر به پاسخگویی در این رابطه نشده‌اند.

حمید فرخی، در زمان مرگ ۴۳ سال داشت. او دارای یک فرزند پسر و دو فرزند دختر است. به نوشته چند تارنمای محلی پیکر حمید فرخی صبح دوشنبه ۳۱ فروردین ۹۴ در  تبریز به خاک سپرده شد.

در ۲۳ اسفندماه سال گذشته نیز یک دستفروش ۳۴ ساله خرمشهری به نام  یونس عساکره در اعتراض به جمع کردن دکه میوه‌فروشی‌ خود در مقابل شهرداری این شهر خودسوزی کرد. او نیز سرانجام بامداد روز دوم فروردین بر اثر جراحاتش در بیمارستان مطهری تهران درگذشت.

در همین زمینه:

مرگ دستفروشی که در خرمشهر خودسوزی کرده بود

یک دستفروش در مقابل شهرداری خرمشهر خودسوزی کرد

واکنش شهرداری خرمشهر به خودسوزی دستفروش: متأسفیم

چرا یونس عساکره سوخت؟

Share