Share

دادگاه جنایی قاهره، محمد مرسی، رئیس‌جمهوری برکنار شده مصر را به ۲۰ سال زندان بدون آزادی مشروط و همراه با کار اجباری محکوم کرد.

مرسی در محکمه

این دادگاه محمد مرسی را به اتهام تحریک به قتل تظاهرکنندگان مخالف خود در برابر کاخ ریاست‌جمهوری مصر در سال ۲۰۱۲ مجرم شناخت.

علاوه بر این، مرسی با چند اتهام دیگر از جمله «فرار از زندان، خیانت به کشور و تخلفات اقتصادی» نیز مواجه است.

خبر حکم زندان طولانی مدت مرسی در حالی اعلام می‌شود که بسیاری از ناظران این پرونده پیش‌بینی می‌کردند رئیس‌جمهوری پیشین مصر به اعدام محکوم خواهد شد. او مدت‌ها در در زندان «برج‌العرب» در حومه شهر اسکندریه و تحت تدابیر شدید امنیتی نگهداری می‌شد.

قاضی این دادگاه سه‌شنبه ۲۱‌ آوریل/ اول اردیبشهت، تمام متهمان دیگر این پرونده را از اتهام قتل عمد تبرئه کرد.

علاوه بر مرسی، ۱۲ عضو برجسته اخوان‌المسلمین از جمله محمد البتاجی و عصام العریان نیز به تحمل ۲۰ سال زندان محکوم شدند.

در حال حاضر حکومت مصر، گروه‌ اخوان المسلمین را یک جریان «تروریستی» اعلام کرده است.

حکم صادر شده به طور زنده از تلویزیون دولتی مصر پخش شد. وکیل برخی از متهمان گفت که احتمال دارد در حکم صادر شده برای برخی از آنان تجدید نظر شود.

سازمان عفو بین‌الملل این حکم را به عنوان «شکلی هجوآمیز» از عدالت توصیف کرده است. این سازمان مدافع حقوق بشر به این نکته اشاره کرده است که حکم صادرشده، «توهم باقی‌مانده از استقلال و بی‌طرفی در نظام عدالت کیفری مصر را نابود کرد.»

بیشتر بخوانید: محاکمه پرتنش محمد مرسی به ماه ژانویه موکول شد

گروه‌های حقوق بشر خواستار رسیدگی دوباره به پرونده مرسی در «دادگاهی غیر نظامی و با استانداردهای بین‌المللی» هستند.

در پی اعلام این حکم، روحانی برجسته مصر، شیخ یوسف‌ آل قرضاوی که از حامیان اخوان‌المسلمین به شمار می‌رود و اکنون در قطر ساکن است، به رأی دادگاه انتقاد کرد.

ارتش مصر روز ۱۲ ‌تیر‌ ماه سال گذشته (سوم ژوئیه ۲۰۱۴)، محمد مرسی، رئیس‌جمهوری اسلامگرای این کشور را برکنار و او را بازداشت کرد.

Share