Share

محمدرضا عالی‌پیام شاعر طنزپرداز با این‌که دو بار در سال‌های گذشته به‌خاطر شعرهایش محاکمه و مجرم شناخته شده بود یک بار دیگر به همان دلیل اما این بار با شکایت پلیس امنیتی به زندان اوین بازگشت.

محمدرضا عالی‌پیام، متخلص به هالو، شاعر طنزپرداز و منتقد

محمدرضا عالی‌پیام، متخلص به هالو، شاعر طنزپرداز و منتقد

به‌گزارش هرانا، تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمدرضا عالی‌پیام روز چهارشنبه ساعت دو بعد از ظهر خود را جهت اجرای حکم حبس به زندان اوین معرفی کرد.

او مردادماه سال گذشته به یک سال و سه ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شد. اتهامات او «تبلیغ علیه نظام، توهین به مقدسات، توهین به امام خمینی و رهبری و توهین به ریاست جمهوری و مسئولین نظام» اعلام شده بود.

این شاعر طنزپرداز در پیوند با حکم صادرشده نوشته بود: «شعرهایی که یک بار در سال ٩٢ محاکمه شدم و مجدداً در سال ٩٣ به خاطر همان شعرها محاکمه و مجرم شناخته شدم.»

بر اساس اصل «اعتبار امر مختومه» در قوانین کیفری ایران چنان‌چه موضوعی یک بار مورد دادرسی قرار گیرد و منجر به صدور حکم شود، دادگاه دیگری نمی‌تواند دوباره آن را مطرح کند و موضوع تمام‌شده تلقی می‌شود. اما قاضی پرونده محمدرضا عالی‌پیام می‌گوید چون او چندین شاکی دارد اصل «اعتبار امر مختومه» پذیرفته نیست.

محمدرضا عالی‌پیام در یک پیام ویدئویی که پیش از بازگشت‌اش به زندان اوین منتشر کرده گفته است مسئولان قضائی گفته‌اند در محاکمه قبلی شاکی او سپاه پاسداران بود اما این بار شاکی پلیس امنیتی است. عالی‌پیام در این‌باره گفت: «این که نمی‌شود. شاید سال دیگر شاکی من حوزه علمیه قم باشد، یا تاکسی‌رانان از من شکایت کنند، یا اتحادیه لحاف‌دوزان شکایت کنند. من به‌خاطر یک شعر چند بار باید به زندان بروم؟»

محمدرضا عالی‌پیام، متخلص به هالو، در چند سال گذشته و پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز دهمین دوره ریاست‌ جمهوری در ایران، با انتشار ویدئوهای شعرخوانی‌اش که به‌طور عمده در انتقاد به وضع موجود بود، بیش از پیش شناخته شد. او به خاطر سروده‌هایش، چندین بار از سوی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی احضار شد و مورد بازداشت و بازجویی قرار گرفت.

سخنان محمدرضا عالی‌پیام پیش از بازگشت به زندان اوین ـ انتشار از کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی:

Share