Share

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست ویژه خود برای بررسی مسائل پناهجویانی که از طریق آب‌های مدیترانه خود را به اروپا می‌رسانند، اعلام کردند که بودجه عملیات نجات پناهجویان را بیشتر می‌کنند. آن‌ها همچنین تصمیم گرفتند که علیه قاچاقچیان انسان دست به عملیات نظامی بزنند.

نشست فوری سران اتحادیه اروپا در پی فاجعه‌بارترین حادثه مرگ پناهجویان در آب‌های مدیترانه در روز یکشنبه گذشته، برگزار شد.

نشست فوری سران اتحادیه اروپا در پی فاجعه‌بارترین حادثه مرگ پناهجویان در آب‌های مدیترانه در روز یکشنبه گذشته، برگزار شد.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، نشست ویژه رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا بعد از ظهر روز پنج‌شنبه ۲۳ آوریل / ۳ اردیبهشت در بروکسل برگزار شد.

بر اساس اعلامیه مقدماتی اجلاس سران اروپا، در این نشست گفته شد که بودجه عملیات نجات پناهجویان در آب‌های مدیترانه سه برابر می‌شود. اما امکان این‌که رهبران اروپا این مقدار را تغییر دهند وجود دارد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت اولویت مهم آن است که جان انسان‌ها نجات یابد و تدابیر مناسبی در این راه اتخاذ شود.

افزون بر این اتحادیه اروپا می‌خواهد با باندهای قاچاق انسان مبارزه کند. به همین منظور این اتحادیه برای کمک به تعقیب کشتی‌های قاچاقچیان و نابودی آن‌ها عملیات نظامی نیز انجام می‌دهد.

در رابطه با عملیات نظامی سئوال‌های بسیاری باقی‌ است. ظاهراً برای چنین اقدامی حکم سازمان ملل ضروری است.

دونالد تاسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا و میزبان اجلاس، کشورهای عضو این اتحادیه را فراخواند تا منافع ملی خود را به سود اهداف مشترک نادیده بگیرند.

سیاست پناهندگی در اتحادیه اروپا مسأله تک تک کشورهای عضو این اتحادیه است. مشکلاتی از قبیل توزیع عادلانه پناهندگان در اروپا به‌نظر به‌دشواری قابل حل‌اند، از این رو دونالد تاسک گفت: «کسی توهمی ندارد. مسائل همین امروز حل نخواهند شد.»

از آغاز سال جاری میلادی تاکنون یک هزار و ۷۵۰ نفر از پناهجویان در آب‌های مدیترانه جان خود را از دست داده‌اند.

از آغاز سال جاری میلادی تاکنون یک هزار و ۷۵۰ نفر از پناهجویان در آب‌های مدیترانه جان خود را از دست داده‌اند.

نشست فوری سران اتحادیه اروپا در پی فاجعه‌بارترین حادثه مرگ پناهجویان در آب‌های مدیترانه در روز یکشنبه گذشته، برگزار شد. سازمان ملل تعداد کشته‌شدگان این رویداد را ۸۰۰ نفر اعلام کرده است.

صبح روز پنج‌شنبه مراسم ویژه‌ای در مالت به یاد قربانیان روز یکشنبه برگزار شد. مالت در نزدیکی محل این حادثه قرار دارد. زیر یک چادر بزرگ در نزدیکی سردخانه، ۲۴ تابوت چوبی از پناهجویانی که جنازه آن‌ها از آب‌ها گرفته شده بود، روی یک فرش قرمز به ترتیب قرار داشتند. سپس تابوت‌ها در امتداد جاده‌ای پوشیده از گل توسط سربازان حمل شده و به خاک سپرده شدند.

به‌گفته سازمان بین‌المللی مهاجرت از آغاز سال جاری میلادی تاکنون یک هزار و ۷۵۰ نفر از این پناهجویان که قصد داشتند برای زندگی بهتر به اروپا بیایند در آب‌های مدیترانه جان خود را از دست داده‌اند.

Share