Share

شبکه تروریستی القاعده ظاهراً در سال ۲۰۱۰ نقشه حمله به واتیکان را کشیده بود. پلیس ایتالیا این حمله را به ۱۸ نفر از اعضای دستگیرشده القاعده مربوط می‌داند.

Police-Italia

به‌گزارش رویترز، اعضای بازداشت‌شده القاعده احتمالاً از رهبران این شبکه هستند و در جریان یک درگیری با پلیس دستگیر شده‌اند. دو تن از آن‌ها از محافظان اسامه بن‌‌لادن بودند. بن‌لادن، رهبر القاعده در مه ۲۰۱۱، توسط نیروهای آمریکایی در پاکستان کشته شد.

پلیس از طریق مکالمات تلفنی مظنونان این موضوع را پیگیری کرده است. در این مکالمات آن‌ها درباره «جهاد بزرگ در ایتالیا» سخن گفته‌اند.

به‌گفته یکی از بازپرس‌های پرونده، در این گفت‌وگوهای تلفنی تروریست‌ها پیشنهاد داده بودند که واتیکان می‌تواند هدف این حمله قرار گیرد. حتی یک نفر برای اجرای این حمله انتحاری به رم آمده اما معلوم نیست که چرا بدون اجرای این عملیات ایتالیا را ترک کرده است.

با این حال هنوز مدارک کافی در این‌باره جمع‌آوری نشده است.

مظنونان دستگیرشده از کشورهای پاکستان و افغانستان هستند. آن‌ها همچنین از پایگاهشان در ساردنی، جزیره‌ای در غرب ایتالیا و در دریای مدیترانه، طرح حملاتی در پاکستان، به‌ویژه به مواضع دولت این کشور را در دست داشتند.

رد پای این گروه در چند عملیات تروریستی دیگر نیز دیده شده است. پلیس ایتالیا آن‌ها را مسئول حمله به بازاری در شهر پیشاور در اکتبر سال ۲۰۰۹ می‌داند. در این حمله بیش از ۱۰۰ نفر کشته شدند.

گفته می‌شود این گروه همچنین در قاچاق انسان نیز دست داشته‌اند.

Share