Share

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در جمع فرماندهان نیروی انتظامی گفت: «ما در حال حاضر به چند تا فرع اسلام چسبیده‌ایم و فکر می‌کنیم که همه منکر و معروف آن‌هاست.»

1429940799399_khosroshahi-8

حسن روحانی این انتقاد را در حالی بیان کرده که شورای نگهبان قانون اساسی ایران هفته گذشته طرح «امر به معروف و نهی از منکر» را که در مجلس تصویب شده بود، تأیید کرد.

گمان می‌رود اشاره روحانی به برخوردهایی است که توسط نیروهای پلیس تحت عنوان «امر به معروف و نهی از منکر» علیه زنان و نوع پوشش آنان اعمال می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رئیس‌جمهور ایران امروز شنبه پنجم اردیبهشت در جمع فرماندهان پلیس گفته که فقر، بیکاری و فساد، «منکرهایی» هستند که باید با آن‌ها مقابله کرد.

به گفته روحانی، «منکر آن کاری است که پلیس برای رفع آن وارد عمل می‌شود و مردم برای او کف می‌زنند.»

رئیس‌جمهور ایران همچنین گفت که وظیفه پلیس، اجرای اسلام نیست «بی‌خود به مخمصه فکری فرو نرویم، پلیس فقط باید قانون را اجرا کند.»

پیشتر نیز اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از «محدودشدن منکر به موی زنان» انتقاد کرده بود و گفته بود: «آدم‌های خشکه مقدس، جاهل و نادان نیز هستند که معتقدند امروز همه مصیبت این است که چند زن بدحجاب در خیابان باشد. بله این مصیبت است و این زن‌ها باید حداقل حجاب اسلامی را داشته باشند اما، مسئله این است که بقیه مسائل مانند زندان‌ها، ظلم‌ها، ‌سرکوب‌ها و حق‌هایی که از مردم ضایع می‌شود چه می‌‌شود؟»

نحوه برخورد با زنان و جوانان توسط مأموران پلیس از بخش‌های دیگر سخنرانی روحانی بود. او از مأموران پلیس خواست تا در برخورد با زنان «ادب» را رعایت کنند.

شواهد نشان می‌دهد که مأموران پلیس در قالب طرح «گشت پلیس امنیت اخلاقی» با زنان و جوانانی که از نظر آن‌ها پوشش «غیر شرعی» دارند، با رفتارهایی خشن برخورد می‌کنند.

Share