Share

عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران از آغاز نگارش متن موارد لغو تحریم‌ها خبر داد اما در عین حال آن را «خیلی پیچیده و گسترده» توصیف کرد.

abbas araghchi 1

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عراقچی گفت که همه تحریم‌های اقتصادی و مالی «در روز اجرای توافق باید لغو شود» اما با توجه به انواع تحریم‌هایی که وجود دارد و زوایای بسیار مختلف آن‌ها، «کار سختی است.»

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران گفت که با توجه به اینکه برخی تحریم‌ها به شورای امنیت سازمان ملل مربوط می‌شود و برخی هم به آمریکا و برخی هم به اروپا و تحریم‌های یک جانبه‌ای که گذاشته‌اند و ابعاد مختلفی که دارد، نگارش آن به آسانی نیست.

شورای امنیت سازمان ملل از سال ۲۰۰۶ تحریم‌هایی علیه ایران برقرار کرده است. آمریکا و اتحادیه اروپا نیز تحریم‌هایی افزون بر تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران اعمال کرده‌اند. این تحریم‌‌ها با هدف وادار کردن ایران به دست کشیدن از تلاش برای ساخت سلاح اتمی است، هر چند که تهران می‌گوید در برنامه اتمی، اهداف صلح‌آمیز را دنبال می‌کند.

کشورهای عضو گروه ۱+۵ می‌گویند می‌خواهند همه راه‌های دسترسی‌ ایران را برای رسیدن به سلاح اتمی مسدود کنند.

اختلاف بر سر زمان لغو تحریم‌ها

ایران پس از پایان مذاکرات هسته‌ای لوزان و دست‌یابی به چارچوب‌های توافق بر این باور است که همه تحریم‌های اقتصادی و مالی باید از روز آغاز اجرای توافق لغو شود اما آمریکا می‌گوید که تحریم‌ها به صورت مرحله‌ای حذف خواهد شد.

عراقچی در خصوص این روایت‌های مختلف گفت که با توجه به «اظهارات ضد و نقیضی» که از سوی طرف مقابل وجود داشت، «اصرار ما این بود که باید حتماً یک تصویر روشنی در این خصوص وجود داشته باشد، در خصوص بحث تحریم‌ها و لذا محور اصلی کار ما این بار تحریم ها بود و از بحث تحریم‌ها کار نگارش را شروع کردیم.»

او مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ را که هفته گذشته در وین، پایتخت اتریش و با حضور معاونان وزرای خارجه برگزار شد، «خوب و مفید» توصیف کرد.

دور بعدی مذاکرات قرار است در آمریکا دنبال شود. بر همین اساس محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران و هیأت مذاکره کننده، فردا یکشنبه راهی نیویورک می‌شوند.

عراقچی همچنین ابراز امیدواری کرده که کار نگارش متن توافق هسته‌ای «در وقت مقتضی» به پایان برساند.

ایران و کشورهای گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین به همراه آلمان بر پایه ضرب‌الاجل از پیش تعیین شده تا ۱۰ تیر ۱۳۹۴ فرصت دارند که به این توافق دست پیدا کنند.

Share