Share

شاخه سوریه القاعده، جبهه النصره روز شنبه ۲۵ آوریل بخش‌های وسیعی از شهر «جسر الشغور»در شمال غرب سوریه را تصرف کرد.

شماری از گروه‌های سنی همچون جبهه النصره، جنبش احرار الشام و جند الاقصی زیر نام ارتش النصره با یکدیگر متحد شدند

جبهه النصره برای اولین‌بار در طی چهار سال گذشته و در طول جنگ داخلی سوریه موفق به تصرف این منطقه شد.

فعالین سوری و یک گروه نظارت بر خشونت در سوریه اعلام کردند که حضور شبه‌نظامیان جبهه النصره کاملاً درون شهر به چشم می‌آید. نیروهای جبهه النصره طی چند روز جنگ سنگین در جاده میان «لاذقیه» و «حلب» در آخر توانستند کنترل جسر الشغور را در دست گیرند.

گروه های سنی اسلام‌گرا طی ماه‌های گذشته بخش‌های وسیعی از استان ادلب را تصرف کردند. پس از این تصرف گروه‌های فراوان سنی از قبیل جبهه النصره، جنبش احرار الشام و جند الاقصی با یکدیگر متحد شدند. با این حال هیچ یک از این گروه‌ها با گروه دولت اسلامی (داعش) بیعت نکردند.

این گروه نام اتحاد خود را «ارتش فتح» گذاشته است.

گمان می‌رود آنها با انتخاب این نام به دنبال فتح کامل استان کلیدی و استراتژیک ادلب می‌باشند. ادلب که مرز کوتاهی با ترکیه دارد، دومین مرکز استانی بود که پس از چهار سال جنگ داخلی به دست شبه‌نظامیان سنی افتاد.

جسر الشغور در استان ادلب و در نزدیکی مرز ترکیه است. تلویزیون دولتی سوریه از درگیری شدیدی میان ارتش و شبه‌نظامیان در اطراف این شهر خبر داد.

به گزارش دولت سوریه در سال ۲۰۱۱ گروه‌های مسلح بیش از ۱۲۰ نفر از نیروهای امنیتی سوریه را در این شهر کشته بودند. از آن زمان تاکنون این شهر در اختیار دولت سوریه بوده است.

شهر ۵۰ هزار نفری جسر الشغور در سال ۱۹۸۰ با حمله حافظ اسد، پدر بشار اسد به ویرانی کشیده شد.

بیشتر بخوانید: بشار اسد کنترل دومین مرکز استان در سوریه را از دست داد

Share