Share

عفو بین‌الملل شنبه ۲۵ آوریل خواستار گسترش عملیات امداد و نجات مهاجران در دریای مدیترانه تا نزدیکی سواحل لیبی شده است. عفو بین‌الملل در حالی به این نکته اشاره کرد که صدها مهاجر دیگر از شمال آفریقا به ایتالیا رسیده‌اند. این سازمان تلاش‌های اروپا را برای نجات مهاجران ناکافی دانست.

Refugee-Lapedusa

اتحادیه اروپا در حال حاضر از حادثه غرق‌شدن یک قایق مهاجران در مدیترانه در هفته گذشته که منجر به کشته‌شدن بیش از ۷۰۰ نفر شد، در شوک به سر می‌برد.

پس از این فاجعه رهبران اروپایی متعهد شده‌اند تا بودجه مأموریت‌های دریایی خود را سه برابر افزایش دهند و عملیات جامع‌تری را تدارک ببینند.

با این حال اختلاف‌نظر بر سر سیاست‌های مهاجرتی در بین کشورهای اروپایی همچنان ادامه دارد و هیچ دستور صریح و اساسی برای جست‌وجو و نجات مهاجران در نزدیکی سواحل لیبی در شرایط فعلی ارائه نشده است.

اتحادیه اروپا در هفته گذشته طی نشستی در لوکزامبورگ با موضوع پناه‌جویانی که به مقصد اروپا حرکت می‌کنند، طرحی ارائه کرد که  با روند رو به رشد مهاجران غیر قانونی مقابله می‌کند.

گائوری ون‌گولیک، معاون مدیر بخش اروپا در عفو بین‌الملل درباره این مسئله با تأکید گفت: «ما تنها شاهد مأموریت‌های گشت‌زنی در حول و حوش مرزهای ایتالیا هستیم. اما تمام قایق‌های غرق‌شده در نزدیکی سواحل لیبی غرق شده‌اند. این قایق‌ها به‌راحتی به مرزهای ایتالیا نمی‌رسند.»

با غرق‌شدن قایق مهاجران در هفته گذشته و کشته‌شدن بیش از ۷۰۰ نفر، تعداد قربانیانی که  امسال قصد مهاجرت به اروپا از طریق مدیترانه را داشته‌اند، به بیش از ۱۸۰۰ نفر رسیده و به بدترین فاجعه مهاجرتی در مدیترانه در دهه‌های اخیر تبدیل شده است.

کاپیتان تونسی قایقی که اخیراٌ غرق شد، به‌ استفاده از قایق ماهیگیری در جابه‌جایی مهاجران متهم شده است. این قایق پس از مواجه شدن با کشتی‌های تجاری پرتغالی غرق شد.

گارد ساحلی ایتالیا اعلام کرد که اواخر روز جمعه ۲۴ آوریل، بیش از ۲۲۸ مهاجر را در دو عملیات در ۴۰ مایلی سواحل لیبی نجات داده است.

بیشتر بخوانید: قایقی با ۳۰۰ پناهجو در آب‌های مدیترانه دچار سانحه شد

Share