Share

در چهلمین روز قتل فرخنده در «شاه دو شمشیر» کابل نمایش خیابانی برگزار شد که صحنه قتل او را برای ساکنان کابل دوباره مجسم کرد. این نمایش را گروهی از فعالان جامعه مدنی افغانستان با همراهی بازیگران سینمای این کشور اجرا کردند.

لینا علم، بازیگر سینما در نقش فرخنده ظاهر شد و رویداد قتل او را دوباره روی صحنه آورد. صحنه این نمایش محل قتل فرخنده و در خیابانی که حالا با نام فرخنده نام‌گذاری شده است.

محمد رادمنش، از فعالان مدنی افغانستان که نمایش «فرخنده» را از نزدیک دیده به رادیو زمانه گفت که فضای برگزاری آن بسیار متأثرکننده و دردناک بود. او گفت زنان جلوی اشک خود را نمی‌توانستند بگیرند و مردان حاضر در صحنه نیز با آن‌ها همدردی می‌کردند. خود من تنها می‌توانستم آه بکشم وقتی در نمایش بر سر و تن فرخنده دوباره سنگ می‌زدند. آقای رادمنش گفت این نمایش پایان امیدوارکننده‌ای داشت چون هم بازیگران و هم تماشاچیان با هم ترانه خواندند و همه را به مبارزه دعوت کردند.

به گفت‌وگوی زمانه با محمد رادمنش گوش کنید:

در نمایش «فرخنده» که به سنگ و ضرب مردان از پا در آمد، داستان طور دیگری روایت می‌شود و این بار زنان در حمایت از فرخنده وارد صحنه می‌شوند و او دوباره بعد از مرگ و از خاکستر خود برمی‌خیزد و سپس ترانه شکیب مصدق که بازخوانی یک ترانه اروپایی‌ست پخش می‌شود.

در این ویدیوی شهروندی ببینید:

زهرا موسوی، از فعالان حقوق زنان افغان، به رادیو زمانه گفت پرونده فرخنده یکی از فاجعه‌بار‌ترین نمونه‌های خشونت علیه زنان در چند سال گذشته در افغانستان بود. فعالان حقوق زنان به خاطر این خشونت تصمیم گرفتند که روز چهلم فرخنده را که بر اساس سنت‌ها و عرف‌های مذهبی در افغانستان عزاداری می‌شود، به شیوه‌ای دیگر سوگواری کنند. به همین خاطر این فعلان تصمیم گرفتند که نمایش خیابانی برگزار کنند.

به گفت‌وگوی زهرا موسوی دراینجا گوش کنید:

ویدیوی شهرنودی از پایان نمایش «فرخنده» در اینجا ببینید:

گالری عکس:

Previous Image
Next Image

info heading

info content

Share