Share

دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که گروه «دولت اسلامی» (داعش) از پایان ماه ژوئن ۲۰۱۴ بیش از دو هزار نفر را در سوریه اعدام کرده است.

۱۲۶ نفر از اعدام‌شدگان از اعضای داعش بودند.

۱۲۶ نفر از اعدام‌شدگان از اعضای داعش بودند.

رویترز به‌نقل از گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه که روز سه‌شنبه ۲۸ آوریل/ هشت اردیبهشت ماه منتشر شده، نوشته است که دست‌کم دو هزار و ۱۵۴ نفر در ۱۰ ماه گذشته توسط داعش در سوریه اعدام شده‌اند.

این نهاد مدافع حقوق بشر در سوریه از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است تا برای پایان بخشیدن به کشتار مردم در این کشور واکنش نشان دهد.

بنا بر این گزارش برخی از اعدام‌شدگان یا سرشان بریده شده یا سنگسار شده‌اند.

افراد اعدام‌شده از غیرنظامیان و مبارزان بوده‌اند. ۱۲۶ نفر از آن‌ها نیز از اعضای داعش بودند که متهم به جاسوسی یا فرار بودند.

آمار دیده‌بان حقوق بشر سوریه شامل روزنامه‌نگاران خارجی و خلبان جنگنده اردنی که زنده در آتش سوزانده شد، نمی‌شود.

هواپیمای معاذ الکساسبه، خلبان اردنی روز ۲۴ دسامبر در رقه سقوط کرد و داعش این خلبان را به اسارت گرفت و پس از مدتی او را سوزاند.

در میان کشته‌شدگان ۹۳۰ تن از اعضای یک قبیله سنی‌ مذهب به نام الشیطات در استان دیرالزور سوریه نیز دیده می‌شوند. این قبیله در ماه اوت ۲۰۱۴ به مخالفت با داعش برخاست. ویدئوهایی از کشتار مردم این قبیله که سر بریدن آن‌ها نشان داده می‌شود، منتشر شده‌اند.

روز یک‌شنبه ۱۹ آوریل/ ۳۰ فروردین‌ماه نیز ویدئویی منتشر شد که در آن نشان می‌داد دولت اسلامی ۳۰ نفر از مسیحیان اتیوپی را به ضرب گلوله کشته و سر بریده‌اند.

Share