Share

دو سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌هایی در مورد بازداشت ده‌ها تن از فعالان عرب در خوزستان ابراز نگرانی کردند.

bazdasht1

به‌گفته این دو سازمان حقوق بشری بین ۷۰ تا ۱۰۰ شهروند عرب در استان خوزستان از اسفند ۹۳ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

دلیل بازداشت این افراد حضور در تجمعات مسالمت‌آمیز اعلام شده است.

خوزستان در هفته‌های گذشته به دنبال خودسوزی و مرگ یونس عساگره، دستفروش خرمشهری شاهد تجمعات اعتراضی بوده است.

یونس عساکره به دنبال جمع شدن دکه میوه‌فروشی‌‌‌اش در طرح سامان دادن دستفروشان در اهواز و خرمشهر، روز ۲۳ اسفند ۹۳، مقابل شهرداری خرمشهر خودسوزی کرد. او بامداد روز یکشنبه دوم فروردین ۹۴، در بیمارستان مطهری تهران درگذشت.

بیشتر بخوانید: مرگ دستفروشی که در خرمشهر خودسوزی کرده بود

عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر از مقامات ایران خواسته‌اند تا در مورد مکان بازداشت این افراد به خانواده‌های‌شان اطلاع‌رسانی کنند.

به‌گفته این دو سازمان، این بازداشت‌ها در آستانه دهمین سال اعتراضاتی است که سال ۱۳۸۴ در خوزستان رخ داده بود.

شهروندان خوزستانی در اواخر فروردین ۱۳۸۴ در اعتراض به آن‌چه اجرای «طرح‌های امنیتی برای تغییر بافت جمعیتی مردم عرب» نامیده شده، دست به اعتراض گسترده‌ای زدند که سه هفته ادامه پیدا کرد و ده‌ها تن از معترضان نیز کشته شدند.

فعالان حقوق بشر می‌گویند جمهوری اسلامی هر سال در آستانه سالگرد اعتراضات فروردین ۱۳۸۴ در شهرهای خوزستان، شماری از فعالان سیاسی و فرهنگی را بازداشت می‌کند.

پیشتر نیز فعالان حقوق بشر در ایران گفته بودند که شامگاه جمعه ۲۱ فروردین «حاتم عبیات، مسلم خسرجی، احمد مرمضی، سالم عطشانی، هادی مروانی، مالک شاخی، محمود سواری، باسم بترانی، مصطفی حیدری و ریاض فارس» توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

بیشتر بخوانید: نیروهای امنیتی شماری از شهروندان خوزستانی را بازداشت کردند

Share