Share

پس از ممانعت نیروهای ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان از فرود یک هواپیمای غیرنظامی ایرانی در فرودگاه صنعا، ایران به این اقدام اعتراض کرد و گفت هواپیمای ایرانی حامل کمک‌های دارویی و غذایی به مردم یمن بوده است.

Yemen

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز چهارشنبه ۹ اردیبهشت ممانعت هواپیماهای نظامی عربستان از فرود هواپیمای ایرانی در صنعا، پایتخت یمن را «اقدامی کاملاً غیرانسانی و کینه‌توزانه» دانست و گفت این هواپیما حامل کمک‌های دارویی هلال احمر جمهوری اسلامی ایران بوده است.

شبکه خبری العربیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که جلوگیری از فرود هواپیمای غیرنظامی ایرانی، به دلیل «نقض محاصره هوایی کشور یمن از سوی نیروهای ائتلاف عربی» صورت گرفت.

روز سه‌شنبه ۲۸ آوریل / ۸ اردیبهشت نیروهای ائتلاف منطقه‌ای که برای جلوگیری از پیشروی شیعیان حوثی در یمن به این کشور حملات هوایی می‌کنند، اعلام کردند که برای جلوگیری از فرود هواپیمای ایرانی باند فرودگاه صنعا را بمباران کردند.

العربیه به نقل از نیروهای اتئلاف نوشته بود که این هواپیما «خارج از دالان‌های عادی هوایی، از فضای کشور عمان، وارد حریم هوایی یمن شده است».

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) این خبر را تأیید کرد و در همین حال نوشت اقدام جنگنده‌های عربستان در صنعا «برخلاف مقررات ایمنی پروازهای غیرنظامی» است.

به‌گفته ایرنا هواپیمای ایرانی متعلق به هلال احمر بوده و با اخذ مجوز از مسیر کشور عمان عازم پایتخت یمن بود.

این خبرگزاری افزود به‌رغم هشدارهای جنگنده‌های عربستان، هواپیمای ایرانی سعی در فرود داشت اما «در لحظه آمادگی برای فرود، تأسیسات کنترل پرواز و باند فرودگاه توسط جنگنده‌های سعودی به‌شدت بمباران شد».

هواپیمای ایرانی به دلیل عدم امکان فرود در فرودگاه صنعا به ایران بازگشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با بیان این‌که تحرکات نظامی هواپیماهای سعودی به‌منظور وارد کردن فشار بیشتر به مردم یمن است، از سازمان‌های بین‌المللی، به‌ویژه صلیب سرخ جهانی خواست زمینه‌های لازم برای ارائه کمک‌های غذایی و دارویی به مردم یمن را فراهم آورند.

عربستان سعودی همراه با نیروهای ائتلاف منطقه‌ای و آمریکا معتقدند ایران به شیعیان حوثی کمک نظامی می‌کند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا فروردین‌ماه سال جاری در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی پی‌بی‌اس گفت ایالات متحده از کمک‌های تدارکاتی ایران به حوثی‌ها «به‌خوبی» آگاه است و هر هفته از ایران به یمن پروازهایی صورت می‌گیرد که آمریکا آن‌ها را ردیابی می‌کند.

بیشتر بخوانید: هشدار جان کری نسبت به «دخالت ایران در یمن»

ایران اما این اتهام‌ها را رد می‌کند و می‌گوید تسلیحات به یمن نمی‌فرستد و کمک‌هایش تنها کمک‌های انسان‌دوستانه است.

در یک ماه اخیر دو خبر از دستگیر شدن چند نظامی ایرانی در یمن نیز منتشر شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از شبه‌نظامیان وفادار به عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری فراری یمن نوشت یک سرهنگ و یک افسر نظامی سپاه پاسداران در دو مکان مختلف با سلاح‌های سنگینی که در اختیار داشتند، اسیر شدند.

العربیه نیز همزمان از دستگیری یک سرگرد ایرانی به نام قاسم آصف‌زاده در یمن نوشت. به‌گفته این شبکه خبری، این فرد در منطقه خورمکسر و در ابتدای ورودی المعلا در یمن دستگیر شده است.

بیشتر بخوانید: دو نظامی ایران در یمن دستگیر شدند

Share