Share

میزان خسارت اقتصادی که هر سال اتحادیه اروپا بابت آلودگی‌ هوا متحمل می‌شود برابر با یک‌دهم تولید ناخالص ملی این قاره ثروتمند است.

Air pollution-Europe-Paris

آلودگی هوا در پاریس

سازمان جهانی بهداشت با انجام مطالعه‌ای در مورد تأثیرات اقتصادی آلودگی هوا در اروپا میزان خسارت سالانه را حدود هزار و ۶۰۰ میلیارد دلار برآورد کرده است.

با این‌که تاکنون در مورد تأثیرات منفی و زیان‌بار آلودگی هوا بر سلامت انسان و محیط زیست گزارش‌های فراوانی منتشر شده است، اما تحقیقات اندکی در مورد تأثیرات اقتصادی آلودگی هوا صورت گرفته است.

هزینه‌های اقتصادی ناشی از آلودگی هوا در اروپا با اندازه‌گیری پارامترها و عوامل مختلف محاسبه شده است.

برآورده شده سالانه حدود ۶۰۰ هزار نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. همچنین آلودگی هوا باعث بیماری‌های مختلف در صدها هزار نفر دیگر می‌شود که این مرگ‌ومیرها و بیماری‌ها هزینه‌های فراوانی را به کشورهای مختلف تحمیل می‌کند.

گزارش جدید سازمان بهداشت جهانی در مورد تأثیرات اقتصادی آلودگی هوا در اروپا روز ۲۸ آوریل / ۸ اردیبهشت منتشر شده است.

این گزارش با اندازه‌گیری تمام عوامل مرتبط در سال ۲۰۱۰ به جمع‌بندی نهایی رسیده است. این اطلاعات و آمار از تمام کشورهای اروپایی، شامل کشورهای عضو و همچنین کشورهای غیر عضو در اتحادیه اروپا (مانند نروژ و سوئیس) جمع آوری شده است بنابر این تصویر واضحی از خسارت باورنکردنی آلودگی هوا در این قاره به دست می‌دهد.

به گفته سازمان بهداشت جهانی این گزارش نشان می‌دهد کاستن از تأثیرات منفی آلودگی هوا بر سلامت انسان تا چه حد هزینه‌بر است. این سازمان امیدوار است نتایج تحقیق بتواند تأثیری جدی بر تصمیم‌گیرندگان مختلف در کشورهای اروپایی بگذارد تا قوانین و مقررات بهتری برای مقابله با آلودگی هوا وضع کنند.

در بسیاری از کشورهای اروپای شرقی، هزینه‌های مرتبط با آلودگی هوا حدود ۱۰ درصد از کل میزان تولید ناخالص داخلی آن کشورهاست. اما در بالای فهرست خسارت‌ها، سه کشور بریتانیا، آلمان و ایتالیا قرار دارند.

در بریتانیا، میزان آلودگی هوای لندن بیش از حد استاندارد در اتحادیه اروپاست بنابر این، این اتحادیه قصد دارد جریمه‌هایی برای شهرداری‌‌های محلی در لندن وضع کند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، آلودگی هوا در اتحادیه اروپا اکنون بزرگ‌ترین تهدید محیطی علیه سلامتی انسان است و شامل عوامل مختلف از جمله دود خودروها می‌شود. گزارش شده است تنها در سال ۲۰۱۲ حدود ۴۸۲ هزار نفر در اروپا جان خود را به دلیل بیماری‌های قلبی و تنفسی که با آلودگی هوا نیز در ارتباط است از دست داده‌اند.

در ماه مارس سال ۲۰۱۵ نیز آژانس محیط زیست اروپا هشدار داد طی دو دهه آینده صدها هزار نفر پیش از رسیدن به سن بلوغ بر اثر بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند و این در درجه اول به دلیل کوتاهی دولت‌ها در مقابله با آلودگی هواست.

این در حالی است که استانداردهای آلودگی هوا و مقررات و قوانین مقابله با آن در اروپا نسبت به بسیاری از نقاط جهان مانند چین، ایران و مکزیک از سطح بسیار بالاتری برخوردار است. هنوز مطالعه‌ای جامع در مورد ابعاد اقتصادی تأثیر آلودگی هوا در کشورهایی مانند چین و ایران که کلانشهرهای آن‌ها با مشکلات عظیم ناشی از آلودگی هوا روبه‌رو هستند انجام نشده است.

Share