Share

ظهر روز چهارشنبه نهم اردیبهشت ماه، در آستانه روز جهانی کارگر، یک زن کارگر کارخانه «بستنی‌ عسل» در سنندج به داخل دستگاه کشیده شده و جان باخته است.

Ice

عکس تزیینی است

خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، با انتشار این خبر در روز پنج‌شنبه دهم اردیبهشت ماه، این حادثه را مرگی دردناک خواند و نوشت که این کارگر زن ۳۰ ساله، «به طرز فجیعی» جان باخته است.

او در هنگام کار به داخل دستگاه کشیده شده است.

نام کارگر کشته شده، «شهین احمدی بگجان» اعلام شده است. همکاران او به خبرگزاری ایلنا گفته‌اند که این حادثه حدود ساعت ۱۲:۳۰ روز چهارشنبه رخ داده است.

شاهدان حادثه گفته‌اند که ابتدا دست این کارگر در دستگاه خط تولید کارخانه بستنی‌سازی گیر کرده و بعد بدن او به داخل دستگاه کشیده شده است.

کارخانه «بستنی عسل» در شهرک صنعتی سنندج در استان کردستان واقع است. کارگران این کارخانه گفته‌اند که «پیش از این هم حوادث کار مشابهی که منجر به جراحت و مصدومیت کارگران شده، در این کارخانه رخ داده است.»

استاندارد نبودن دستگاه و رعایت نشدن اصول ایمنی کار با دستگاه‌های صنعتی در کنار بی‌احتیاطی احتمالی هنگام کار، می‌تواند از جمله دلایل وقوع این حادثه باشد.

امروز اما حسن هفده‌تن، معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران خبر داد که سالانه دست‌کم ۹‌ هزار و ۸۰۰ نفر در ایران بر اثر حوادث و بیماری‌های شغلی جان خود را از دست می‌دهند.

روزنامه شهروند، پنج‌شنبه ۱۰ اردیبهشت ماه به نقل از هفده‌تن گزارش داد که بر اساس این آمار، سالانه ۱۴۰۰ نفر بر اثر حوادث شغلی جان خود از دست می‌دهند و شش برابر آن یعنی ۸ هزار و ۴۰۰ نفر نیز بر اثر بیماری‌های شغلی فوت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: مرگ سالانه ۹۸۰۰ نفر در ایران بر اثر حوادث و بیماری‌های شغلی

فعالان حقوق کارگران در ایران بر این باورند که در صورت عدم برنامه‌ریزی مناسب برای رسیدگی به وضعیت کارگران آسیب‌دیده و خانواده کارگران جان باخته، شاهد گسترش روزافزون آثار مخرب روانی و اقتصادی این حوادث بر کارگران و خانواده‌های آن‌ها خواهیم بود.

Share