Share

یک روز پیش از برگزاری نشست کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، فرانسوا اولاند و ملک سلمان، رهبران فرانسه و عربستان با یکدیگر دیدار  و درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و اوضاع یمن و سوریه گفت‌وگو کردند.

ملک سلمان و فرانسوا اولاند، رهبران عربستان سعودی و فرانسه در ریاض

ملک سلمان و فرانسوا اولاند، رهبران عربستان سعودی و فرانسه در ریاض

به‌گزارش رویترز، فرانسوا اولاند و ملک سلمان پس از دیدار خود در بیانیه‌ای از لزوم دستیابی به توافق هسته‌ای «قوی، پایدار، قابل اثبات و الزام‌آور برای ایران» تا پایان ماه ژوئن (۹ تیرماه)، مهلت تعیین‌شده برای توافق نهایی با ایران، دفاع کرده‌اند.

آن‌ها گفته‌اند: «این توافق نباید امنیت و ثبات منطقه را به خطر اندازد و یا همسایگان ایران را تهدید کند.»

فرانسوا اولاند و ملک سلمان پس از صرف شام در کاخ شخصی ملک سلمان به‌مدت یک ساعت گفت‌وگو کردند. آن‌ها به‌ویژه درباره نقش ایران در رویدادهای یمن صحبت کردند. عربستان و هم‌پیمانان منطقه‌ای‌اش برای جلوگیری از پیشرفت شیعیان حوثی مورد پشتیبان ایران در یمن، از ۲۶ مارس تاکنون حملات هوایی خود را به یمن ادامه می‌دهند.

فرانسه و عربستان همچنین درباره سوریه بر این نظرند که این کشور با رهبری بشار اسد آینده‌ای نخواهد داشت.

این مباحث در میان شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس نیز شدت گرفته و این کشورها قرار است نشست ویژه‌ای را روز سه‌شنبه ۵ مه / ۱۵ اردیبهشت برگزار کنند.

یک دیپلمات فرانسوی به رویترز گفته است: «آن‌ها ترسی واقعی دارند که اگر یک‌باره تحریم‌ها علیه ایران برداشته شوند، ایران قادر شود تمام نیروهای هم‌پیمان‌اش در منطقه را تأمین مالی کند.»

فرانسوا اولاند همچنین روز دوشنبه در ریاض با عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور کنونی یمن که با پیشروی شیعیان حوثی به جنوب این کشور به عربستان گریخته، دیدار کرد.

نگرانی‌های کشورهای حوزه خلیج فارس به تقویت موقعیت بازار فروش تسلیحات فرانسه در منطقه منجر شده است. روز دوشنبه فرانسه موفق شد در دوحه، قرارداد ۶,۳ میلیارد یورویی فروش ۲۴ فروند جنگنده رافائل به قطر را امضا کند. پاریس همچنین در حال گفت‌وگو با امارات متحده عربی برای فروش ۶۰ فروند جنگنده رافائل است.

Share