Share

شماری از معلمان در ایران به دلیل فعالیت‌های صنفی از سوی نهادهای امنیتی احضار و بازجویی شده‌اند.

معلمان ایران در چند ماه اخیر بارها در شهرهای مختلف دست به تجمعات اعتراضی زده‌اند.

معلمان ایران در چند ماه اخیر بارها در شهرهای مختلف دست به تجمعات اعتراضی زده‌اند.

به گزارش هرانا، تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی، خانواده معلم زندانی رسول بداقی ، مسعود زینال‌زاده، مجتبی قریشیان و مهدی بهلولی، شماری از فعالان صنفی هستند که «مورد تهدید قرار گرفته یا احضار شده‌اند.»

بر پایه این گزارش، ۱۳ اردیبهشت، اسماعیل عبدی، دبیرکل کانون صنفی معلمان به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار و به وی درباره شرکت در تجمع هشدار داده شده است.

مأموران پس از این احضار، در تماسی با وکیل عبدی، از وی خواسته‌اند تا موکلش را برای تحمل ۱۰ سال حبس معرفی کند یا این‌که از دبیرکلی کانون معلمان استعفا دهد تا حکم حبس‌‌اش اجرا نشود.

ظاهراً اسماعیل عبدی در پی افزایش فشارها، از دبیرکلی کانون صنفی معلمان استعفا کرده است.

همچنین روز ۱۴ اردیبهشت، محمود بهشتی لنگرودی از اعضا و سخنگوی پیشین کانون صنفی معلمان، به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار و عدم اجرای حکم ۹ سال حبس وی را نیز مشروط به اعلام استعفا کردند.

پس از آن در ۱۵ اردیبهشت مأموران به منزل معلم زندانی رسول بداقی مراجعه کردند و پس از تفتیش منزل وسایلی از قبیل کامپیوتر، لپ‌تاپ، دوربین و چند حلقه سی‌دی را با خود بردند.

مسعود زینال‌زاده و مجتبی قریشیان از اعضای کانون صنفی معلمان نیز روز ۱۶ اردیبهشت احضار و از حضور در تجمع ۱۷ اردیبهشت منع شدند.

قرار است امروز، پنج‌شنبه ۱۷ اردیبهشت، معلمان در اعتراض به شرایط صنفی و پیگیری مطالبات خویش، در میدان بهارستان و روبه‌روی مجلس تجمعی اعتراضی برگزار کنند.

معلمان ایران در چند ماه اخیر بارها در شهرهای مختلف دست به تجمعات اعتراضی نسبت به وضعیت صنفی‌شان زده‌اند.

Share