Share

سازمان بنادر و دریانوردی ایران اعلام کرد که کشتی تجاری مرسک تیگریس پس از ۹ روز توقیف آزاد شد.

MAERSK

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) سازمان بنادر و دریانوردی ایران درباره آزاد کردن کشتی تجاری مرسک تیگریس بیانیه‌ای منتشر کرد و در آن گفت این سازمان با انجام رایزنی‌ها و مذاکرات مستمر با شرکت مرسک لاین از این شرکت تعهد گرفته است که به آراء قطعی قضایی در این رابطه تمکین کند.

کشتی تجاری متعلق به شرکت مرسک لاین روز سه‌شنبه ۲۸ آوریل / ۸ اردیبهشت) با پرچم جزایر مارشال توسط واحدهای نیروی دریایی سپاه پاسداران در آب‌های ایران توقیف شد.

سازمان بنادر و دریانوردی ایران در بیانیه خود گفته است توقیف این کشتی به دلیل اختلاف حقوقی شرکت پارس طلائیه و شرکت مرسک لاین صورت گرفت.

مقام‌های ایرانی پیش از این گفته بودند این کشتی به شرکت‌های ایرانی بدهی داشته و این بدهی را نپرداخته است.

ایران از زمان توقیف این کشتی اعلام کرد که این اقدام سیاسی یا امنیتی نیست و تنها اجرای حکم دادگاه در یک مناقشه تجاری بین دو طرف خصوصی است.

سازمان بنادر و دریانوردی ایران گفته است خدمه و کارکنان کشتی توقیف‌شده در این مدت هیچ‌گونه محدودیتی برای تردد و مراجعه به مقاصد مورد نظر خود نداشته‌اند.

گروه کشتیرانی مرسک دانمارک روز پنج‌شنبه ۳۰ آوریل / ۱۰ اردیبهشت از ایران درخواست کرد خدمه کشتی باری این شرکت را آزاد کند.

 

بیشتر بخوانید: شرکت مرسک: ایران کشتی توقیف شده و خدمه آن را آزاد کند

توقیف این کشتی موجب شد تا وزارت دفاع آمریکا مدتی از ناوهای خود برای حفاظت از کشتی‌های تجاری آمریکایی و بریتانیایی در تنگه هرمز استفاده کند اما بعد این عملیات را متوقف کرد.

دادگاهی در ایران روز سه‌شنبه حکم داد که بارهای کشتی مرسک تیگریس به اندازه بدهی آن تخلیه و به مزایده گذاشته شود. این در حالی بود که شرکت مرسک از مذاکرات «سازنده» خود با شرکت‌های ایرانی خبر داده بود.

Share