Share

جان کری در سفر خود به عربستان از مقام‌های این کشور خواست تا به‌منظور کمک به غیرنظامیان در جنگ یمن، به‌طور موقت حملات به این کشور متوقف شود. عربستان این پیشنهاد را پذیرفت.

دیدار جان کری، وزیر خارجه آمریکا با عادل جبیر، همتای سعودی‌اش در ریاض

دیدار جان کری، وزیر خارجه آمریکا با عادل جبیر، همتای سعودی‌اش در ریاض

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به عربستان رفته است تا با مقام‌های این کشور درباره اوضاع یمن گفت‌وگو کند. او روز پنج‌شنبه ۷ ماه مه / ۱۷ اردیبهشت، از عربستان خواست تا به‌طور موقت به حملات خود به یمن پایان دهد تا بتوان کمک‌های انسانی را به مردم یمن رساند.

جان کری شامگاه چهارشنبه ۶ ماه مه / ۱۶ اردیبهشت وارد ریاض شد و با شاهزاده محمد بن نایف ملاقات کرد. او روز پنج‌شنبه ابتدا با عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور یمن که به ریاض گریخته دیدار کرد و سپس به ملاقات همتای سعودی خود، عادل جبیر رفت.

پس از دیدار دو وزیر امور خارجه، عادل جبیر در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با جان کری گفت: «کشور پادشاهی عربستان معتقد است که می‌توان یک آتش‌بس پنج روزه در یمن برقرار کرد تا با هماهنگی با سازمان‌های بین‌المللی کمک‌های انسان‌دوستانه را [به غیرنظامیان] تحویل داد.»

وزیر خارجه عربستان در حالی طرح آتش‌بس پنج روزه در یمن را مطرح کرده که خالد یمنی، سفیر یمن در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل از جامعه جهانی خواسته است تا برای جلوگیری از پیشروی شیعیان حوثی، نیروی نظامی زمینی به این کشور بفرستد.

بیشتر بخوانید: دولت یمن از شورای امنیت درخواست حمله زمینی کرد

واشنگتن تاکنون به لحاظ تدارکاتی و سیاسی از ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان در حمله به مواضع شیعیان یمن حمایت کرده است. ائتلاف کشورهای عربی از ۲۶ مارس تاکنون به حملات هوایی خود به یمن ادامه داده‌اند تا مانع از پیشروی شیعیان حوثی شوند.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که جان کری با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در مورد وضعیت یمن گفت‌وگو کرده است.

سازمان ملل، صلیب سرخ جهانی و سازمان‌های بشردوستانه وضعیت میلیون‌ها غیرنظامی را که در درگیری‌های نظامی یمن گرفتار شده‌اند «فاجعه‌بار» خواند‌ه‌اند. کمبود سوخت فعالیت بیمارستان‌ها را مختل کرده و توزیع کمک‌های انسان‌دوستانه را تهدید می‌کند.

عربستان پیش از این نیز یک بار در تاریخ ۲۱ اعلام کرد که به حملات هوایی ائتلاف کشورهای عربی پایان می‌دهد اما بعد به این حملات ادامه داد.

بر اساس آمار سازمان ملل، از آغاز عملیات ائتلاف عربی در یمن، یک‌هزار و ۲۰۰ نفر کشته و دست‌کم ۳۰۰ هزار نفر به دلیل ترس از خشونت‌ها گریخته و آواره شده‌اند.

Share