Share

قربانعلی دری‌نجف‌آبادی، امام جمعه اراک و رئیس سابق وزارت اطلاعات ایران از اینکه وزارت کشور در انتصاب استاندار جدید استان مرکزی به نظرات او توجه نکرده در سخنانی خشم‌آلود دولت را به «تخلف» متهم کرد.

DORI NAJAF aBADI

دری نجف‌آبادی پس از افشای قتل‌های زنجیر‌ه‌ای از سمت خود به عنوان وزیر اطلاعات دولت خاتمی استعفا داد

به گزارش خبرگزاری فارس، دری نجف‌آبادی ۱۸ اردیبهشت در نماز جمعه گفت که «در مسائل اخیر آقایان تخلف کردند، با من دست دادند ولی به وعده خود عمل نکردند.»

دری نجف‌آبادی، وزیر اطلاعات دولت محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری پیشین ایران بوده است.

اشاره دری نجف‌آبادی به انتصاب محمود زمانی قمی به عنوان استاندار استان مرکزی است که هفته گذشته به تایید هیأت دولت رسید.

همزمان خبر‌ها حاکی از آن است که دری نیز به عنوان امام جمعه اراک در مراسم معارفه استاندار استان مرکزی حاضر نشده است. علاوه بر این، روزنامه «۸ دی» در این باره نوشت که «جمعی از مردم استان در مخالفت با انتصاب محمود زمانی‌قمی مقابل استانداری مرکزی تجمع کردند.»

مداخله امامان جمعه در انتخاب استانداران

امامان جمعه و نمایندگان مجلس در دو سال اخیر در فرایند انتحاب استانداران و فرمانداران به شکل کم‌سابقه‌ای دخالت کرده‌اند. این دخالت‌ها از یک طرف انتقاداتی را درباره وزارت کشور و وزیر آن در پی داشته است و از طرف دیگر دیگر عمدتاً کسانی به عنوان استاندار و فرماندار انتخاب ‌می‌شوند که با برنامه‌های دولت حسن روحانی همسو نیستند.

هفته گذشته خبرگزاری‌های نزدیک به جریانات محافظه‌کار در ایران تلاش کردند تا دولت حسن روحانی را برای انتصاب زمانی قمی که یک چهره اصلاح‌طلب است، تحت فشار قرار دهند. با وجود این فشارها دولت ایران زمانی قمی را به عنوان استاندار استان مرکزی انتخاب کرد.

دری نجف‌آبادی همچنین در نماز جمعه خواهان به کارگیری افراد «بدون حاشیه» در استان مرکزی شده است.

در دوره ریاست دری نجف‌آبادی بر وزارت اطلاعات شماری از نویسندگان و دگراندیشان از سوی کارکنان وزارت اطلاعات به قتل رسیدند. دری نجف‌آبادی پس از این رویدادها و به درخواست محمد خاتمی، ناچار شد از سمتش استعفا دهد. او از اعضای مجلس خبرگان رهبری است.

Share