Share

شماری از نمایندگان مجلس ایران با تهیه یک طرح سه فوریتی تلاش می‌کنند تا مذاکرات هسته‌ای تهران و قدرت‌های جهانی را متوقف کنند.

majles-jebheh-paidari

مهدی کوچک‌زاده، یکی از نمایندگان عضو جبهه پایداری، شامگاه شنبه ۱۹ اردیبهشت به خبرگزاری خانه ملت گفت که نام این طرح «جلوگیری از تحقیر و تحمیل ذلت بر ملت بزرگ و شریف ایران اسلامی» است. این جبهه از منتقدان اصلی سیاست‌های دولت حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران محسوب می‌شود.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هفته گذشته در جمع معلمان گفته بود که مذاکره زیر سایه تهدید و تحقیر را نمی‌پذیرد.

اکنون این نمایندگان می‌گویند که با استناد به این سخنان رهبر جمهوری اسلامی، خواهان توقف مذاکرات هسته‌ای هستند.

در این طرح سه فوریتی آمده که مسئولان سیاست خارجی و اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران «موظف هستند» هرگونه ارتباط و مذاکره با آمریکایی‌ها را در موضوع هسته‌ای تا «عذرخواهی رسمی مسئولین آمریکایی از ملت ایران»، قطع کنند و مذاکرات با گروه ۱+۵ را نیز بدون حضور آمریکا ادامه دهند.

بر پایه این طرح، مسئولانی که به این ممنوعیت توجه نکنند، برکنار خواهند شد. این طرح ظاهراًٌ قرار است یکشنبه ۲۰ اردیبهشت در صحن علنی مجلس به رأی گذاشته شود.

اگر سه فوریت این طرح، امروز به تصویب نمایندگان برسد، بررسی اصل طرح نیز امروز با حضور نماینده شورای نگهبان انجام خواهد شد.

شورای نگهبان نیز پس از بررسی و رای مجلس به طرح، حداکثر تا ۲۴ ساعت فرصت دارد تا نظرش را در خصوص این طرح سه فوریتی اعلام کند.

دولت و مقامات بلندپایه هنوز در خصوص این طرح واکنشی نشان نداده‌اند.

پیش از این نیز سنای آمریکا طرحی را تصویب کرده که بر اساس آن پس از توافق نهایی ایران و گروه ۱+۵، کنگره آمریکا ۳۰ روز فرصت دارد تا نظر موافق یا مخالف خود را در خصوص این توافق اعلام کند.

مذاکره‌کنندگان که تا پیش از این در خصوص لغو تحریم‌ها و جزییات برنامه هسته‌ای ایران با هم اختلافاتی جدی داشتند اکنون با فشار مجالس دو کشور ایران و آمریکا نیز مواجه شده‌اند. این دو مساله آینده این مذاکرات را در ابهام قرار داده است.

ایران و کشورهای گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین به همراه آلمان بر پایه ضرب‌الاجل از پیش تعیین شده تا ۱۰ تیر ۱۳۹۴ فرصت دارند که به این توافق دست پیدا کنند.

Share