Share

وزیر ارشاد ایران در گردهمایی معاونان اجتماعی نیروی انتظامی با اشاره به ناکارآمدی روش‌های پیشین در سانسور رسانه‌ها، از راه‌های تازه کنترل بر افکار عمومی گفت.

ali_janati_01

علی جنتی/ عکس از آرشیو

به گزارش “تسنیم”، علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در هجدهمین گردهمایی معاونان اجتماعی “ناجا” (نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی) گفت که پژوهش‌های این وزارتخانه نشان می‌دهد جمع‌آوری دیش‌های ماهواره‌ای نتیجه عکس داشته و روزانه مردم بیشتری از آن استفاده می‌کنند.

جنتی گفته است که با «برنامه جدید غربی‌ها» در آینده‌ای نزدیک، امواج شبکه‌های ماهواره‌ای بر روی موبایل‌ها در دسترس است. او افزوده، غرب می‌خواهد ماهواره‌های خود را از مدار ۳۶ هزار کیلومتری زمین به مدار ۱۰۰۰ کیلومتری انتقال دهد و بدین ترتیب مردم می‌توانند با موبایل‌های خود بیش از دو هزار شبکه‌ ماهواره‌ای را تماشا کنند.

کنترل افکار عمومی

به نظر جنتی، در صحبت‌هایش خطاب به مسئولان نیروی انتظامی، دیگر همچون گذشته با اعمال فشار بر اصحاب رسانه یا هدایت اخبار و اطلاعات از طریق در اختیار گرفتن دروازه‌های خبری نمی‌تواند افکار عمومی را هدایت و در اختیار حاکمیت قرار داد؛ بنابر این «بهترین راه کنترل افکار عمومی همراهی کردن با افکار عمومی است».

جنتی مهمترین بخش از شکل‌دهی افکار عمومی را در «انحصار تولید محتوا» دانست. در همین زمینه او فعالیت شبکه‌های ماهواره‌ای شیعی و فعالیت سایت‌های ۴۰۰ مرکز تحقیقاتی در قم را «بسیار خوب توصیف کرد».

۱۷۰ شبکه ماهواره‌ای فارسی‌زبان وجود دارد

وزیر ارشاد تعداد کانال‌های تلویزیونی و شبکه ماهواره‌ای که در تولید محتوا در سطح جهانی فعالیت دارند را ۹ هزار کانال برشمرد که شهروندان ایرانی به ۴۵۰۰ کانال آن دسترسی دارند.

بر اساس آماری که جنتی در این گردهمایی اعلام کرد، حدود ۱۷۰ شبکه ماهواره‌ای و بیش از ۸۷۰ میلیون ‌وبسایت به زبان فارسی تولید محتوا می‌کنند که تعداد آنها نیز روزانه در حال افزایش است.

سانسور هوشمند در دولت یازدهم

علاوه بر این وزیر ارشاد گفت: «تعدد رسانه‌ها و خصوصاً رسانه‌های آنلاینی که ارتباط دو یا چند سویه برقرار می‌کنند باعث نوعی پیچیدگی شده‌اند که عملاً کنترل رسانه برای حاکمیت را غیرممکن کرده‌اند. چرا که به عنوان مثال در شبکه‌های اجتماعی همچون وایبر و واتس‌آپ شاهد تعامل افراد در گروه چند نفره و اطلاعات اخبار بین آنها هستیم که به هیچ وجه نمی‌توان مانع رد و بدل شدن این اطلاعات شد».

علی جنتی در حاشیه این همایش و در جمع خبرنگاران فیلترینگ هوشمند را یکی از راه‌های مفید دولت یازدهم برای کنترل محتوای سایت‌ها دانست تا بدین صورت «موارد مضر، ضد امنیتی و مخل امنیت» فیلتر شود.

جمهوری اسلام با فرستادن پارازیت در دریافت امواج ماهواره اختلال ایجاد می‌کند. در اینترنت اختلال با فیلترینگ صورت می‌گیرد که حکومت می‌کوشد آن را به صورتی هوشمند، یعنی دارای توانایی تشخیص و انتخاب درآورد. بخش پر چالش فیلترینگ هوشمند تحلیل محتوایی تصاویر، فیلم، و صدا است که محتوای غالب اینترنت بوده و همین قسمت پس از محتوای متنی مورد توجه ویژه حکومت قرار گرفته است.

پس از اعلام اجرای “فیلترینگ هوشمند” صفحات سایت‌ها در ایران کندتر باز شده و بخش‌های پشتیبانی شرکت‌های خدمات اینترنتی در هفته‌های اخیر با انبوه تماس کاربران مواجه هستند. اینک کاربران به جای دیدن اخطارهایی که در سال‌های گذشته نشان از مسدود بودن سایت‌ها داشت، چه بسا با صفحات خالی مواجه می‌شوند.

بیشتر بخوانید: اختلاف دستگاه قضائی با وزارت ارشاد بر سر فیلترینگ

Share