Share

وزیر دارایی آلمان می‌گوید کشورش تمام تدابیر لازم را برای نگه‌داشتن یونان در حوزه یورو انجام خواهد داد. اگر چه این مقام ارشد آلمانی تأکید کرده این تلاش را با در نظر داشتن «شرایط مسئولانه» پیش‌ می‌برد.

Greece Elections

وزرای دارایی منطقه یورو قرار است دوشنبه ۱۱مه، درباره بدهی‌های یونان در بروکسل مذاکره کنند. آنها همچنین با وام‌دهندگان یونان نیز جلسه خواهند داشت.

ولفگانگ شویبله، وزیر دارایی آلمان، در مصاحبه خود با روزنامه «فرانکفورتر آلگماینه» که یکشنبه ۱۰مه منتشر شد، گفت: «به نظر من بعید است تمام مسائل یونان از جمله رسیدن به توافق بر سر بدهی‌ها، دوشنبه حل شود.»

اوگفت با این حال فضای مذاکرات در چند هفته اخیر بهبود یافته است.

وزیر دارایی آلمان اضافه کرد: «آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان خود به خوبی می‌داند که باید تلاش لازم را برای ماندن یونان تحت شرایط مسئولانه درحوزه یورو انجام دهد.»

معنای شرایط مسئولانه چیست؟

اکنون با توجه اینکه مقامات اروپایی از عدم وجود طرح آلترناتیو (plan B) برای ماندن یونان در حوزه یورو خبر داده‌اند، گمان می‌رود منظور از «شرایط مسئولانه» همان تحمیل بسته ریاضت اقتصادی است.

شویبله گفت یونان هیچ تصویر واضحی از اقتصاد خود ندارد و تجارب دیگر نقاط جهان نشان می‌دهد که بسیاری از کشورها می‌توانند به طور ناگهانی به ورطه ورشکستگی بغلتند.

یکی از مقام‌ها به شرط فاش نشدن نامش به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته در صورتی که الکسی سیپراس، نخست‌وزیر یونان به طور جدی به تعهداتش در قبال اصلاحات پایبند باشد، مرکل آماده است با پارلمان آلمان برای تمدید کمک به یونان به توافق برسد.

این خبر در حالی منتشر می شود که بسیاری براین باورند که یونان به ناچار حوزه یورو را ترک می‌کند.

به نظر می‌رسد نگرانی اصلی در اتحادیه اروپا قدرت‌گرفتن احزاب چپ‌گرایی مثل سیریزا است که ممکن است علاوه بر خروج از حوزه یورو خواستار خروج از اتحادیه اروپا هم باشند. بسیاری یونان را دروازه فروپاشی یورو می‌دانند.

بیشتر بخوانید: حضور وزیر دارایی یونان در مراسم روز جهانی کارگر

Share