Share

محمدباقر قالیباف، شهردار تهران از اعلام موافقت رئیس قوه قضائیه ایران برای تبدیل زندان اوین به بوستان عمومی خبر داد و گفت قوه قضائیه آماده است تا بخشی از هزینه‌های این کار را بپذیرد.

 ساخت زندان اوین از دهه ۱۳۴۰ آغاز و در سال ۱۳۵۰ افتتاح شد.

ساخت زندان اوین از دهه ۱۳۴۰ آغاز و در سال ۱۳۵۰ افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدباقر قالیباف روز دوشنبه ۲۱ اردیبهشت گفت حدود دو ماه پیش جلسه‌ای با آیت‌الله صادق ‌لاریجانی، رئیس قوه قضائیه داشته که لاریجانی به او گفته قوه قضائیه پیشنهاد شهرداری را بررسی کرده‌ و آماده‌ است تا با شهرداری برای تبدیل مجموعه زندان اوین به فضای سبز مذاکره کند.

قالیباف گفت: «قوه قضائیه آماده است تا بخشی از هزینه‌های این کار را بپذیرد و مجموعه اوین تبدیل به پارک عمومی شود.»

قالیباف اردیبهشت‌ماه دو سال پیش از توافق اولیه با قوه قضائیه برای انتقال زندان اوین به خارج از تهران خبر داده بود.

شهردار تهران ۱۴ آبان‌ماه همان سال گفته بود: «شهرداری تهران آماده است که مجموعه زندان اوین را خریداری کند و اگر بناست، جایی را به جای این مکان بسازد تا زندان اوین را به یک مرکز تفریحی تبدیل کند.»

خردادماه ۱۳۹۳ نیز وب‌سایت کلمه که به مخالفان و منتقدان حکومت ایران نزدیک است، خبر داده بود که مسئولان زندان اوین قصد دارند بند ۳۵۰ این زندان را به رستوران تبدیل کنند.

شهرداری تهران انتقال زندان اوین به خارج از تهران و تبدیل مکان کنونی آن به پارک عمومی را در جهت «توسعه‌ فضای سبز پایتخت» عنوان می‌کند اما مدافعان حقوق بشر از زمان طرح این مسأله آن را در جهت زدودن یادمان‌های این زندان می‌دانند.

زندان اوین در منطقهٔ سعادت‌آباد تهران قرار دارد. ساخت این زندان از دهه ۱۳۴۰ آغاز و در سال ۱۳۵۰ افتتاح شد. بسیاری از زندانیان سیاسی زمان حکومت پهلوی دوران حبس خود را در این زندان گذارنده‌اند.

در تابستان ۱۳۶۷ نیز با حکم روح‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران، صدها زندانی در این زندان به‌شکل دسته‌جمعی اعدام شدند.

پس از اعتراض‌های گسترده در سال ۱۳۸۸ نیز بسیاری از مخالفان به این زندان منتقل شدند.

Share