Share

وزارت دفاع آمریکا روز سه‌شنبه ۱۲ ماه مه / ۲۲ اردیبهشت اعلام کرد که کمک‌های انسان‌دوستانه ایران به یمن باید از طریق برنامه تدارکات سازمان ملل در جیبوتی توزیع شود.

عربستان، ائتلاف منطقه‌ای و آمریکا معتقدند ایران تحت لوای کمک‌های بشردوستانه به شیعیان حوثی کمک تسلیحاتی می‌کند، ایران آن را رد می‌کند.

عربستان، ائتلاف منطقه‌ای و آمریکا معتقدند ایران تحت لوای کمک‌های بشردوستانه به شیعیان حوثی کمک تسلیحاتی می‌کند، ایران آن را رد می‌کند.

به‌گزارش رویترز، نیروی دریایی ایران روز دوشنبه اعلام کرده بود قصد دارد یک کشتی باری خود را که حامل کمک‌های این کشور به یمن است محافظت کند.

رسانه‌های ایران روز دوشنبه نوشتند کشتی «نجات» حامل کمک‌های انسانی هلال احمر ایران برای مردم یمن، بندرعباس را به مقصد بندر حدیده در یمن ترک کرد. حدیده در دست شیعیان حوثی است که از سوی ایران حمایت می‌شوند.

بنا به این گزارش‌ها کشتی «نجات» شامل دو هزار و ۵۰۰ تن کمک‎های انسان‎دوستانه است و ۶۰ مسافر از جمله «یک فرانسوی، یک آلمانی و پنج آمریکایی به‌عنوان شخصیت‎های بین‌المللی صلح‌طلب و فعالان ضد جنگ» در آن حضور دارند.

مسئولان جمعیت هلال احمر ایران گفته‌اند هماهنگی‌های لازم با فدراسیون جهانی صلیب سرخ و هلال احمر کشورهای عمان،‌ جیبوتی و عربستان سعودی انجام شده است.

سرهنگ استیو وارن، سخنگوی پنتاگون روز سه‌شنبه گفت: «روشی که ایرانیان برای این اقدام باید در پیش گیرند پیروی از برنامه سازمان ملل متحد است. بر این اساس اجازه داده می‌شود کشتی به بندری در جیبوتی اعزام شود تا آن‌چه آن‌ها محموله بشردوستانه می‌نامند از طریق سازمان ملل توزیع شود. هر روش دیگری مناسب نخواهد بود.»

پس از حملات هوایی ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان به یمن، ایران سه بار از طریق هوایی کمک‎هایی به یمن ارسال کرد اما هر بار از آن جلوگیری شد و حتی یک بار جنگنده‌های ائتلاف فرودگاه صنعا را به دلیل حضور یک هواپیمای ایرانی در آن‌جا بمباران کردند.

عربستان و هم‌پیمانانش در ائتلاف منطقه‌ای و همچنین آمریکا معتقدند ایران تحت لوای کمک‌های بشردوستانه به شیعیان حوثی کمک تسلیحاتی می‌کند، موضوعی که ایران آن را رد کرده است.

قرار است از ساعت ۲۰ سه‌شنبه ۱۲ ماه مه / ۲۲ اردیبهشت به وقت گرینویچ، آتش‌بس پنج روزه میان ائتلاف منطقه‌ای و شیعیان حوثی برقرار شود تا کمک‌های انسانی به مردم غیرنظامی ارسال شود.

Share