Share

مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران هشدار داد که در صورت ایجاد مزاحمت برای کشتی حامل کمک‌های بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران برای یمن «آتشی به‌پا می‌شود که مهار آن از دست عربستان و آمریکا خارج است.»

مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران

مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، جزایری در مورد جلوگیری از ارسال کمک‌های ایران به یمن گفت که «خویشتن‌داری جمهوری اسلامی ایران حد و اندازه‌ای دارد.»

او به عربستان و آمریکا هشدار داده که اگر اجازه ندهند کمک‌های ایران به یمن برسد باید منتظر اقدامات ایران باشند. این مقام نظامی افزوده که درباره این اقدامات در آینده سخن خواهد گفت.

کشتی «نجات» حامل کمک‌های انسانی هلال احمر ایران برای مردم یمن دو روز پیش بندرعباس را به مقصد بندر حدیده در یمن ترک کرد. حدیده در دست شیعیان حوثی است که از سوی ایران حمایت می‌شوند.

بنا به گزارش رسانه‌های ایران، کشتی «نجات» شامل دو هزار و ۵۰۰ تن کمک‎های انسان‎دوستانه است و ۶۰ مسافر از جمله «یک فرانسوی، یک آلمانی و پنج آمریکایی به‌عنوان شخصیت‎های بین‌المللی صلح‌طلب و فعالان ضد جنگ» در آن حضور دارند.

اما آمریکا گفته که کمک‌های انسان‌دوستانه ایران به یمن باید از طریق برنامه تدارکات سازمان ملل در جیبوتی توزیع شود.

عربستان و هم‌پیمانانش در ائتلاف منطقه‌ای و همچنین آمریکا معتقدند ایران تحت لوای کمک‌های بشردوستانه به شیعیان حوثی کمک تسلیحاتی می‌کند، موضوعی که ایران آن را رد کرده است.

Share