Share

رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه از مذاکرات هسته‌ای لوزان انتقاد کرد و گفت تا زمانی که گزینه نظامی روی میز است باید تأسیسات اتمی خود را به نقاط امن‌تر ببریم.

محمدجواد لاریجانی: تا وقتی آمریکا گزینه نظامی علیه ایران دارد تأسیسات ما نه‌تنها زیر زمین می‌ماند بلکه زیرزمین‌تر هم می‌رود

محمدجواد لاریجانی: تا وقتی آمریکا گزینه نظامی علیه ایران دارد تأسیسات ما نه‌تنها زیر زمین می‌ماند بلکه زیرزمین‌تر هم می‌رود

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدجواد لاریجانی، رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت مذاکرات هسته‌ای لوزان نقاط ضعف بسیار جدی دارد.

او از جمله نقاط ضعف این مذاکرات را تعطیل کردن تأسیسات هسته‌ای فردو دانست و گفت: «ما باید بخشی از نطنز را در فردو استفاده کنیم و علاوه بر سایت فردو، پنج سایت زیرکوهی دیگر نیز باید درست کنیم. اگر بنا باشد گزینه نظامی توسط آمریکایی‌ها یا نوچه‌های آن‌ها روی میز باشد چرا باید فردو را تعطیل کنیم؟»

مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ در لوزان سوئیس روز پنج‌شنبه ۱۳ فروردین‌ماه با صدور بیانیه مشترکی پایان یافت و اعلام شد که ایران و گروه ۱+۵ بر سر چارچوب کلی تفاهم‌نامه‌ای توافق کرده‌اند.

بر پایه چارچوب تفاهم مذاکرات هسته‌ای لوزان، ایران موافقت کرده است که برای ۱۵ سال در فردو غنی‌سازی اورانیوم نکرده و تحقیق و توسعه مرتبط با غنی‌سازی نیز در این سایت انجام ندهد. همچنین در نطنز نیز تنها باید ۵۰۶۰ سانتریفیوژ IR1 فعال باشند.

به‌گفته جواد لاریجانی باید زمانی غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات فردو برداشته می‌شد که هرگونه تهدید و گزینه نظامی علیه ایران توسط آمریکا از دستور کار خارج می‌شد.

او انتقال تأسیسات هسته‌ای به «نقاط امن‌تر» را در چارچوب ان‌پی‌تی خواند و افزود: «تا زمانی که گزینه نظامی روی میز است باید تأسیسات اتمی خود را به نقاط امن‌تر ببریم.»

رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با بیان این‌که نقاط زیر کوه هم قابل منفجر کردن است، گفت: «این هم جواب دارد. در این مورد سیستم‌های باردار کردن خلأ وجود دارد و به‌محض این‌که بمب را می‌زنند، خلأ را باردار می‌کنند تا تخریب صورت نگیرد. اتفاقاً ما باید در این زمینه‌ها کار کنیم.»

به اعتقاد جواد لاریجانی در مذاکرات لوزان می‌بایست توافق می‌شد که تعداد سانتریفیوژهای نطنز سه هزار سانتریفیوژ می‌شد ولی فردو با هزار سانتریفیوژ کار می‌کرد.

او گفت: «ما باید جایی داشته باشیم که به آمریکا بگوییم تا وقتی گزینه نظامی علیه ایران دارید و نوچه پُرروی شما مرتب کُرکُری می‌خواند، تأسیسات ما نه‌تنها زیر زمین می‌ماند بلکه زیرزمین‌تر هم می‌رود.»

یوکیا آمانو: پروتکل الحاقی امکان بازرسی تأسیسات مشکوک هسته‌ای ایران را نسبت به گذشته بیشتر کرده است.

یوکیا آمانو: پروتکل الحاقی امکان بازرسی تأسیسات مشکوک هسته‌ای ایران را نسبت به گذشته بیشتر کرده است.

محمدجواد لاریجانی موضوع تحقیق و توسعه برنامه هسته‌ای ایران بر اساس مذاکرات لوزان را نیز مورد انتقاد قرار داد و گفت: «مگر در تحقیق و توسعه می‌توانیم بگوییم کجا می‌خواهیم برویم؟ چرا باید بگوییم کجا می‌خواهیم برویم؟ فرض کنید نهایتاً دستگاه پیچیده‌ای ساختیم، ورودی و خروجی آن را به آژانس انرژی اتمی می‌گوییم و آن‌ها اندازه‌گیری می‌کنند، دلیلی ندارد جزئیات اکتشافات خود را به آن‌ها بگوییم.»

جواد لاریجانی در حالی از زیرزمینی کردن تأسیسات هسته‌ای ایران سخن می‌گوید که یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس گفته است که توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ حتی امکان بازدید از تأسیسات نظامی ایران را برای بازرسان آژانس فراهم کرده است

او گفت ایران در لوزان با اجرای پروتکل الحاقی موافقت کرده و این پروتکل امکان بازرسی تأسیسات مشکوک هسته‌ای ایران را نسبت به گذشته بیشتر کرده است.

ایران و کشورهای گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان بر پایه مهلت از پیش تعیین شده تا ۱۰ تیر /  یکم ژوئیه فرصت دارند که به توافق نهایی هسته‌ای دست پیدا کنند.

Share