Share

داعش جمعه ۱۵ مه/۲۵ اردیبهشت، پرچم‌های خود را بر فراز ساختمان‌های دولتی شهر استراتژیک «رمادی» بر افراشت.

ramadi 1

به گزارش رویترز گروه دولت اسلامی(داعش) پرچم‌های سیاه و سفید خود را بر سر مراکز دولتی شهر رمادی، مرکز استان انبار، برافراشته و از بلندگوهای مساجدپیروزی خود در تصرف شهر را جار می‌زند.

خبرها از عراق حاکی از آن است که بیش از ده‌ها تن از نیروهای امنیتی عراق در جریان عملیات داعش در رمادی کشته شدند. خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که دست‌کم ۱۰ افسر پلیس و ۳۰ جنگجوی قبیله‌ای متحد با ارتش عراق در میان کشته‌شدگان‌اند.

با سقوط رمادی بیش از یک‌سوم عراق به دست داعش افتاده است. رمادی تا کنون بزرگترین شهری است که این گروه به تصرف در آورده است.

با این حال فرماندهی نظامی امریکا موکداً گفت که تصرف سازمان‌های دولتی به دست داعش به معنی شکست ارتش عراق در نبرد استان انبار نیست.

سقوط شهر رمادی می‌تواند اولین پیروزی عمده داعش از زمان شروع درگیری‌های اساسی‌اش با شبه‌نظامیان و نیروهای ارتش عراق باشد.

استان انبار بزرگترین استان سنی‌نشین عراق است.

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق در واکنش به تصرف رمادی خواستار حمایت تمامی مقامات و نمایندگان عراق در نبرد علیه داعش شد.

رمادی در کنترل کامل داعش

سخنگوی فرمانداری انبار، حکمت سلیمان به شبکه خبری الجزیره گفت «رمادی در کنترل کامل جنگجویان داعش است.»

او دلیل اصلی تصرف این مراکز دولتی را عدم حمایت مردم از دولت مرکزی در بغداد دانست. به گفته فرماندار انبار، ارتش عراق درخواست ما برای دریافت سلاح بیشتر را نپذیرفت.

نیروهای دولت اسلامی از چند روز گذشته تلاش خود را برای تصرف رمادی افزایش دادند و با تعداد زیادی از بمب‌گذاری‌های انتحاری در خودرو، راه خود را باز کرده‌اند.

ارتش عراق در حال اعزام نیروهای بیشتربه رمادی برای باز پسگیری مناطق از دست رفته است.

واکنش آمریکا به خبر سقوط رمادی

جوبایدن، معاون رئیس جمهوری امریکا در گفت‌وگوی تلفنی با حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، وعده داد که به این کشور سلاح های سنگین تحویل دهد.

همزمان سفارت امریکا در عراق بیانیه منتشر کرد. این بیانیه از توافق رهبران دو کشور بر سر ضرورت و اهمیت بسیج جنگجویان قبیله‌ای و هماهنگی آنان با نیروهای دولتی برای مقابله با داعش خبر داده است.

استان انبار دارای مرز طولانی با سوریه، عربستان و اردن است. رمادی، مرکز این استان در ۹۰ کیلومتری شهر بغداد واقع شده است.

بیشتر بخوانید: داعش در آستانه تصرف کامل شهر رمادی

Share