Share

ارتش عراق در نبرد با شبه‌نظامیان داعش شکست سنگینی خورد و از رمادی عقب‌نشینی کرد. نخست‌وزیر عراق می‌گوید واحدهای شیعی را به مصاف داعش می‌فرستد. ساکنان رمادی قبلا از شهر گریخته بودند.

Ramadi

رمادی پس از عقب‌‌نشینی ارتش عراق

آخرین مواضع ارتش عراق در شهر رمادی در شامگاه یکشنبه ۱۷ مه سقوط کرد. داعش با انتشار پیامی در اینترنت، از تصرف رمادی و عقب‌نشینی نظامیان عراقی خبر داد. سخنگوی استاندار انبار‌ و مقامات دیگر دولتی در بغداد، خبر سقوط رمادی را تایید کرده‌اند. رمادی در ۱۱۰ کیلومتری غرب بغداد قرار دارد.

شاهدان درگیری‌ها گزارش داده‌اند که شماری عوامل انتحاری داعش با خودروهای خود به منطقه «ملعب» در رمادی حمله کرده و دست‌کم ۱۵ سرباز و پلیس را کشتند. به نقل از این شهود، تعدادی از سربازان دولتی پا به فرار گذاشته و سلاح‌ها و ده‌ها دستگاه خودروی خود را در محل رها کردند.

سقوط رمادی برای ارتش و دولت عراق، ضربه سنگینی به شمار می‌رود. حیدر عبادی‌، نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که واحدهای شیعی را به مصاف داعش خواهد فرستاد.

حمله داعش به مرکز استان انبار، از روز ۱۵ مه و از سه جناح شروع شده بود اما شهر به طور کامل تا روز یکشنبه ۱۷ مه و عقب نشینی نظامیان عراقی تسلیم و تصرف نشد. با سقوط رمادی و استان انبار، داعش به حیطه وسیعی از مرز ترکیه تا اطراف بغداد سیطره خواهد داشت.

عقب‌راندن داعش از پالمیرا

داعش به موازات پیشروی در رمادی، از شهر باستانی پالمیرا در سوریه عقب رانده شد. نیروهای بشار اسد توانسته‌اند افراد «دولت اسلامی» را از بخش‌های متصرفی این شهر خارج کنند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه (مستقر در لندن) اعلام کرده که تعداد زیادی از نیروهای دو طرف در نبرد بر سر پالمیرا کشته شده‌اند.

خبر پیشروی داعش در بخش‌هایی از پالمیرا‌، روز شنبه ۱۶ مه منتشر شده بود. سازمان یونسکو، در فراخوانی به جامعه جهانی، نسبت به خطر نابودی یک“گنجینه بی‌بدیل” فرهنگی هشدار داده و خواسته بود که از هیچ کاری برای حفاظت از پالمیرا دریغ نشود.

در پالمیرا (تدمر) ویرانه‌های پادشاهی زنوبیا قرار دارد. این شهر از مهم‌ترین میراث باستانی در خاورمیانه است.

Share