Share

وزارت دفاع اسرائیل تصویب کرده بود که فلسطینی‌های ساکن کرانه باختری رود اردن از این پس با اتوبوس‌ها جداگانه رفت و آمد کنند اما نخست‌وزیر اسرائیل در برابر انتقادها به این طرح، آن را متوقف کرد.

Israel-Bus

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد که او همراه با موشه یعلون، وزیر دفاع تصمیم به توقف این طرح گرفته‌اند.

وزارت دفاع اسرائیل تصویب کرده بود که فلسطینی‌های ساکن کرانه باختری رود اردن از این پس اجازه نخواهند داشت با اتوبوس‌هایی رفت و آمد کنند که اسرائیلی‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند.

رسانه‌های اسرائیل گفته بودند این قانون آزمایشی به مدت سه ماه اعمال خواهد شد.

همچنین بر اساس این قانون کارگران فلسطینی‌ که اجازه سفر دارند می‌بایست به‌هنگام بازگشت از اسرائیل از همان پست بازرسی که وارد شده بودند خارج شوند. تاکنون آن‌ها می‌توانستند آزادانه از پست‌های مختلف بازرسی استفاده کنند.

زمان طولانی‌تر سفر برای فلسطینی‌ها

به‌نوشته روزنامه اسرائیلی هاآرتص، در صورت ممنوعیت فلسطینی‌ها از استفاده از خطوط منظم اتوبوسرانی اسرائیل که به کرانه باختری رود اردن می‌روند عبور و مرور برای کارگران فلسطینی حدود دو ساعت طولانی‌تر می‌شود.

سازمان‌های مدافع حقوق بشر پیش از تصمیم جدید نتانیاهو قصد داشتند علیه قانون جدید به دادگاه عالی اورشلیم شکایت برند.

نگرانی‌های امنیتی؛ دلیل طرح قانون جدید

وزارت دفاع اسرائیل با تصمیم جدید خود درخواست شورای شهرک‌های اسرائیل مبنی بر جدا کردن اتوبوس‌های یهودیان و عرب‌ها را به اجرا می‌گذاشت. شورای شهرک‌ها دلیل چنین اقدامی را نگرانی‌های امنیتی و ترس از حملات عنوان کرده‌ بودند.

اسرائیل پس از جنگ شش روزه ۱۹۶۷ کرانه باختری رود اردن را اشغال کرد و مدت کوتاهی پس از آن، این قسمت را ضمیمه خاک خود کرد که توسط جامعه جهانی به‌رسمیت شناخته نشده است.

Share