Share

در پی نبردهای خونبار میان نیروهای دولتی سوریه و «دولت اسلامی» (داعش) در اطراف شهر صحرایی و تاریخی پالمیرا، داعش موفق شد این شهر را به‌طور کامل به تصرف خود در آورد.

ویرانه‌های متعدد پالمیرا از دوران باستان باقی مانده و در سال ۲۰۱۳ توسط یونسکو در فهرست میراث جهانی در معرض انقراض قرار گرفت.

ویرانه‌های متعدد پالمیرا از دوران باستان باقی مانده و در سال ۲۰۱۳ توسط یونسکو در فهرست میراث جهانی در معرض انقراض قرار گرفت.

پیش از این خبرگزاری آلمان به‌نقل از دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفته بود داعش ساختمان‌های نیروهای امنیتی سوریه را که تنها چند صد متر با بخش میراث تاریخی ثبت‌شده در یونسکو فاصله دارند در اختیار گرفته‌اند و یک‌سوم شهر را در دست دارند.

رویترز صبح روز پنج‌شنبه ۲۱ ماه مه / ۳۱ اردیبهشت خبر داد که پالمیرا به‌طور کامل سقوط کرده و نیروهای دولتی سوریه عقب‌نشینی کرده‌اند.

بنا به این گزارش در نبردهای پالمیرا ده‌ها نفر از دو طرف کشته شده‌اند.

هفته گذشته، جنگجویان داعش به مناطق شمالی این شهر نفوذ کردند اما در آخر هفته با حمله نیروهای دولتی عقب‌ نشستند.

شهر تاریخی پالمیرا در استان حمص سوریه قرار دارد و در دوران قدیم بین‌النهرین را به شمال سوریه متصل می‌کرد. ویرانه‌های متعدد این شهر از دوران باستان باقی مانده و در سال ۲۰۱۳ توسط یونسکو در فهرست میراث جهانی در معرض انقراض قرار گرفت.

داعش پیش از این در عراق آثار باستانی و مجسمه‌های تاریخی معروفی را ویران کرده است و اکنون بیم آن می‌رود که با تصرف کامل پالمیرا در این شهر نیز دست به چنین اقدامی بزند.

Share