Share

مذاکرات ایالات متحده و کوبا با چشم‌انداز بازگشایی سفارت‌های دو کشور که بیش از نیم‌قرن پیش بسته شده‌اند، از سر گرفته شد.

روابط دیپلماتیک آمریکا و کوبا از سال ۱۹۶۱ توسط آمریکا قطع شد.

روابط دیپلماتیک آمریکا و کوبا از سال ۱۹۶۱ توسط آمریکا قطع شد.

به‌گزارش رویترز، یک موافقت‌نامه در این زمینه می‌تواند گام بسیار مهمی در عادی‌سازی روابط بین دو دشمن دوران جنگ سرد باشد.

روابط دیپلماتیک دو کشور از سال ۱۹۶۱ توسط آمریکا قطع شد. در این مدت دفترهای حافظ منافع جایگزین سفارت‌های دو کشور بوده‌اند.

ماری هارف، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پس از مذاکرات روز پنج‌شنبه ۲۱ ماه مه / ۳۱ اردیبهشت اعلام کرد که این گفت‌وگوها روز جمعه نیز ادامه خواهد داشت.

در این مذاکرات روبرتا جاکوبسون، معاون وزیر امور خارجه آمریکا ریاست هیأت آمریکایی، و ژوزفینا ویدال، مدیر امور آمریکا در وزارت امور خارجه کوبا ریاست هیأت کوبایی را بر عهده دارند.

آمریکا در این گفت‌وگوها می‌خواهد تضمین رفت‌وآمد آزاد دیپلمات‌های خود در هاوانا را به‌دست آورد و کوبا از این‌که سفارت آمریکا به آموزش مخالفان روی آورد نگران است. مقامات کوبایی همین انتقاد را از دفتر حافظ منافع آمریکا نیز مطرح کرده‌اند.

دفتر حافظ منافع آمریکا در هاوانا کلاس‌های رایگان آموزش روزنامه‌نگاری به زبان انگلیسی و کلاس‌های فن‌آوری اطلاعات می‌گذارد و همچنین اینترنت رایگان در اختیار شهروندان کوبایی قرار می‌دهد.

دیپلمات‌های آمریکایی در دفتر حافظ منافع این کشور اجازه ندارند بدون مجوز دولت کوبا هاوانا را ترک کنند. از سوی دیگر دیپلمات‌های کوبایی در آمریکا نیز اجازه ندارند به خارج از واشنگتن و نیویورک بروند.

مذاکراتی که اکنون در واشنگتن در جریان است نخستین دور گفت‌وگوهای دو کشور پس از آن است که در ۱۴ آوریل / ۲۵ فروردین، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد نام کوبا را از فهرست کشورهای حامی تروریسم آمریکا خارج می‌کند. حذف نام کوبا از فهرست کشورهای حامی تروریسم آمریکا پیش‌شرط کوبا برای بازگشایی سفارت‌های دو کشور بود.

رائول کاسترو، رئیس‌جمهور کوبا چندی پیش در هنگام بدرقه فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه در فرودگاه هاوانا گفته بود که هاوانا و واشنگتن تا اواخر ماه مه سفیران خود را منصوب خواهند کرد، اما جف راتکه، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت هنوز هیچ جدول زمانی خاصی برای انتصاب نمایندگان دیپلماتیک در هر دو کشور تعیین نشده است.

آمریکا و کوبا از ۱۷ دسامبر ۲۰۱۴ / ۲۶ آذر ۱۳۹۳ اعلام کردند که قصد دارند روابط دو کشور را بهبود بخشند.

Share