Share

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران گفت ایران اجازه بازرسی از مراکز نظامی و دفاعی خود و پیرامون آن را نخواهد داد. او گفت این اقدام «جاسوسی رسمی از ایران» است.

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران

سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران روز یکم خردادماه در دیدار با وابستگان نظامی خارجی مقیم ایران بازرسی مراکز نظامی و دفاعی ایران در چارچوب توافق احتمالی هسته‌ای را از «روش‌های نفوذ و شیوه‌های موریانه‌ای» غرب دانست و گفت: «این درخواست غرب، در حقیقت درخواست جاسوسی رسمی در ایران است.»

دولت آمریکا و یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گویند توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ امکان بازدید از تأسیسات نظامی ایران را برای بازرسان آژانس فراهم کرده است. آن‌ها می‌گویند ایران در لوزان با اجرای پروتکل الحاقی موافقت کرده و این پروتکل امکان بازرسی تأسیسات مشکوک هسته‌ای ایران را نسبت به گذشته بیشتر کرده است.

حاجی‌زاده با اشاره به سخنان اخیر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران گفت: «ما نه تنها اجازه نخواهیم داد از مراکز نظامی و دفاعی بازرسی کنند بلکه تحت هر عنوان شامل بازرسی هماهنگ شده یا نشده پیرامون مراکز یا حتی هر فاصله‌ای و به هر شکلی، پاسخ ما پاسخ به اقدام در حکم جاسوسی خواهد بود و پاسخ آن، “سرب داغ” است.»

رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۳۰ اردیبهشت / ۲۰ مه در مراسمی با حضور مسئولان نظامی ایران گفت: «همان‌گونه که قبلاً هم گفته شد، اجازه هیچ‌گونه بازرسی از هیچ‌یک از مراکز نظامی و همچنین گفت‌وگو با دانشمندان هسته‌ای و سایر رشته‌های حساس و اهانت به حریم آن‌ها، داده نخواهد شد.»

بیشتر بخوانید: خامنه‌ای: اجازه هیچ‌گونه بازرسی از مراکز نظامی را نمی‌دهیم

ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ساعاتی پس از سخنان خامنه‌ای گفت آمریکا قصد ندارد نسبت به هر نظری که رهبر جمهوری اسلامی می‌دهد واکنش نشان دهد.

او گفت کشورهای غربی و ایران موافقت کرده‌اند که به روندی برای بررسی ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران بپردازند و بخشی از این روند شامل دسترسی است و براساس پروتکل الحاقی که ایران گفته است آن را به‌عنوان بخشی از توافق هسته‌ای اجرا خواهد کرد، به آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای دسترسی داده می‌شود.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «تا همه موضوعات مورد نظر جمهوری اسلامی ایران نیز مشخص نشود و به نتیجه نرسد توافقی نخواهد بود.»

Share